KOLMIX

Pro právníky – krádež v neuzamčené úschovně kol

V dříve uzavřené a hlídané, dnes sice uzavřené, ale všem volně přístupné úschovně kol (kleci) na nádraží v Olomouci mi někdo ukradl (už několikáté) jízdní kolo. Samozřejmě bylo řádně uzamčené FABkovým zámkem.

Psal jsem to jako stížnost na ČD, a ty mi odpověděly:
… České dráhy, a.s. ve stanici Olomouc hl.n. neprovozují žádnou úschovnu kol. K uložení jízdních kol na vlastní nebezpečí mohou cestující využít stojany, které jsou volně přístupné. Na tuto skutečnost jsou cestující upozorněni vývěskou umístěnou u těchto stojanů. České dráhy, a.s. v tomto případě neodpovídají za škody vzniklé na takto odloženém majetku občanů ani v případě, že se jedná o naše zákazníky.

Kdysi mi byl z uzamčené skříňky na plaveckém bazéně odcizen fotoaparát a když jsem to po policejním zápisu oznámil na bazéně, říkali mi, že i přes upozorňující text že provozovna neručí za věci ve skříňkách, došlo ke krádeži v jejich prostorách, proto MÁM NÁROK na odškodné, které se zaplatí z jejich pojištění.

Jaktože tedy totéž u ČD neplatí???
Doplňuji:
Člověk – pojištění mám, ale šlo o starého zgřapa s nulovou zůstatkovou hodnotou, tak jsem to ani nehlásil.

Jde mi ale o to, že už mi došly staré plečky a kolo na dojíždění z vlaku do práce nezbytně potřebuji. Pěšky to nestíhám a tramvaj časně ráno nejezdí.

Tak se ptám, abych věděl, jak to doopravdy je. ČD mi poslaly omluvný dopis, ale na tom se do práce nedopravím…

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Bohužel vás zklamu, jelikož se nejedná o vnesenou věc. Uzamčené kolo byť na místě tomu určeném není vnesenou věcí tak jako je tomu např. u nákupní tašky v obchodě nebo kabátu v restauraci.
Pokud vám někdo odcizí z místa, které je určeno pro odkládání tašek nebo kabátů tuto věc, přestože má provozovatel umístěné oznámení, že za věci neručí, není tomu tak a za věci ručí.
Jak jsem však již podotkl, kolo není vnesenou věcí a tudíž se na něj toto nevztahuje.
Co se týče fotoaparátu na plavečáku, tak ten již vnesenou věcí je a je dán do míst k tomu určených a tudíž provozovatel odpovídá za ztrátu. Zde lze však argumentovat cenou věci, protože pokud by šlo o dražší věc-fotoaparát, bylo by vhodné jej uschovat přímo u provozovatele. V hotelích jsou např. hotelové trezory.

Další odpovědi
ReHu

Já s tímto názorem sice nesouhlasím, ale známým také ukradli pár podobných, nicméně funkčních pleček. Pak jim došla trpělivost, začali se chovat stejně a ukradli si plečku také.

člověk

proč se nepojistíte proti krádeži stojí to pár korun,
jinak mám dojem,že ze státní polovojenské organizace bez právníků nic nevydolujete
TRAGEDIE JE SPÍŠE V TOM,ŽE VYHAZUJEME MILIONY ZA CYKLOSTEZKY A V ŽÁDNÉM MĚSTĚ A MÍSTĚ NENAJDETE USCHOVNU KOL
A PROTOŽE JE U NÁS NEJVĚTŠÍ HUSTOTA CIKÁNŮ NA JEDNO KOLO,NEMŮŽEME SE CHOVAT ANI JAKO V JINÝCH ZEMÍCH,NECHAT KOLO STÁT A ZA PÁR HODIN JEJ TAM NAJÍT