Neonka

Přežijí lekníny zimu v jezírku, nebo se musí uklidit např. do sklepa ?

Nejlepší odpověď
kropitko

Já jen pro úpnost dodám zdroj, ze kterého Mili@ čerpala

http://www.lekniny-janelias.cz/Ak­tualni_tema_Zi­movani.htm

Další odpovědi
Mili @

lekníny můžeme přes zimu nechat i v jezírku, které není ani zdaleka tak hluboké. Je ovšem třeba, aby bylo alespoň zčásti (lépe, když úplně) zapuštěno v terénu a k tomu shora zakryto například rohožemi z pěnového plastu nebo jiným levnějším materiálem – senem, slámou, suchým listím a pod. Pak stačí i necelých 20 cm vody nad substrátem s rostlinami. Protože vodě v nádrži v tomto případě buď vůbec nedovolíme zamrznout, nebo ji necháme zamrznout jen tence, odpadá starost s ochranou nádrže proti roztržení – dřevěné trámky na hladině jsou zbytečné. Dbáme na to, aby mezi izolačním materiálem a vodní hladinou byla vzduchová vrstva. Izolační schopnost se tím zvýší a rostliny i případní živočiši ve vodě mohou lépe dýchat.

hanulka11

hodně záleží jak máte hluboké jezírko, čím hlubší tím lepší ,protože pokud je hluboké tak kořeny nezmrznou

zde si přečtěte

http://www.lekniny-janelias.cz/Ak­tualni_tema_Zi­movani.htm

michael69

Lekníny rozhodně nechat v jezírku.Vyjímají se cca po 3 až 4 letech kvůli rozřezání rozrostlého oddenku na jednotlivé rostliny a jejich rozsazení.

jandmil

Já mám jezírko ve tvaru trychtýře. Největší hloubka je cca 80 cm. Nechávám tam lekníny zasazené v kbelíku od marmelády s navrtanými dírkami a ostatní rostliny. Nechávám tam i rybičky (karasy). Dno nečistím od spadaného podzimního listí. Veškrou údržbu pak provádím cca v polovině května, kdy se v kolonii pouští voda. T.j. čištění dna, rozsazování rostlin atp.