steipavka

Bude se při dělení nebo dědění majetku příhlížet k uvedené skutečnosti?

Před manželstvím jsem měla majetek v hodnotě asi 3 .mil.V manželství jsem jej prodala(domy)!Za získané peníze jsme koupili již jako manželé nemovitost.Při dělení nebo dědění bude na tuto skutečnost přihlíženo?

Nejlepší odpověď
Hans51

V první řadě je nutno zvážit, zda došlo ke smluvní úpravě společného jmění manželů. Pokud ano, řešení situace bude záviset na jejím znění; pokud ne, nastupuje zákonný režim. Dle § 709 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, je součástí společného jmění manželů vše, co nabyl jeden z manželů nebo oba manželé společně za trvání manželství (výjimkou může být to, co slouží osobní potřebě jednoho z manželů, výlučné vlastnictví apod.). Jsem tedy toho názoru, že pokud by neexistovala smlouva, půjde stále o Vaše výlučné vlastnictví, ač transformované za dobu trvání manželství na peníze.

Hans51

Nedočetl jsem otázku, při dělení to roli nehraje, při dědění však ano, půjde o pozůstalost, kdy v první dědické skupině (neexistuje-li závěť nebo dědická smlouva) dědí právě manžel a děti.