Human

Prečo musia mať piloti v stíhačkách kyslíkové masky?

Nejlepší odpověď
quentos

Často se dostávají do výšek vyšších než 3 km, kde je koncentrace kyslíku již daleko menší, což má vliv na psychiku a potažmo i fyzický výkon. Také je to prevence proti ztrátě vědomí, které by se jim mohlo lehce přihodit při manévrech s velkým přetížením.

Zdroj: http://answer­s.yahoo.com/qu­estion/index?qid=2009­0929170233AAv­KmDj

Další odpovědi
led

Je to ako píše quentos, ale okrem toho, používajú tlakový skafander, helma a maska je súčasť, na prekonávanie zrýchlenia (pri niekoľkých g vznikajú problémy s okysličovaním a prúdením krvi v tele). Na druhej strane sú to bojoví piloti, musia byť vždy pripravení na prudkú dekompresiu po zásahu nepriateľskou streľbou. Aj pri tréningu musia byť ako v boji.
Doplňuji:
máte pravdu, zjednodušila som to, je to tlaková kombinéza

mosoj

Tak skafandr běžně nepoužívají ale při letech do velkých výšek a akrobatickém nácviku mají oblek který jim do nohavic obleku umožňuje pouštět tlakový vzduch a tím při velikém přetížení se zabraňuje odkrvení mozku ( brání to hromadění krve v dolních končetinách).
Od určitých výšek také musí mít dýchací přístroj. Kabina je sice přetlaková, ale co kdyby musel tu kabinu opustit !! Navíc v boji musí počítat s tím že může dojít kdykoliv k explozivní dekompresi kabiny.

Dochy

technická (rejpavá) Quentos: koncentrace kyslíku ve 3km je přibližně stejná jako v našich 300m (něco přes 20%). Tlak vzduchu je ale nižší, a tím i menší parciální tlak kyslíku.