dvojak

Budu mít po smrti manželky nárok na vdovecký důchod a děti (každé zvlášť?) na sirotčí, nebo nelze pobírat oba zároveň?

Manželka má rakovinu v pozdním stádiu bez možnosti vyléčení :( Kromě jiných stresů mám velké starosti o to, zda zvládnu sám uživit naše dvě malé děti. Manželka pracovala na HPP posledních 12 let, dětem je 4 a 7 let. Já jsem OSVČ.

Co jsem se dočetl, tak bych měl mít nárok na sirotčí důchod a to pro každé dítě zvlášť? Pak také: budu mít zároveň nárok na vdovecký důchod, nebo oba zároveň pobírat nelze?

Nejlepší odpověď
da ny

Vše byste našel na internetu a stránkách ČSSZ.......
Pokud splňujete podmínky ČSSZ, budete, na základě žádosti, pobírat na každé
z dětí sirotčí důchod. Jsou to jejich peníze, od 18 let mohou mít k vlastním rukám.
Pokud se budou soustavně připravovat studiem na zaměstnání, obvykle do 26 let.
Budou dokládat potvrzení o studiu OSSZ/ČSSZ.
Vy budete, zároveň pobírat vdovecký důchod, dokud budou děti soustavně
studovat (26 let). Pak poměrnou část ve vlastním starobním důchodu, pokud
se znovu neoženíte.
Více v odkazech:
https://www.cssz­.cz/vdovsky-vdovecky-duchod
https://www.pe­nize.cz/sirot­ci-duchod/260599-prehled-a-kalkulacka-sirotci-duchod-kdy-na-nej-mate-narok
http://www.fi­nancnizapisnik­.cz/sirotci-duchody-a-myty-ktere-kolem-nich-koluji/
a další.

Další odpovědi
ivzez

Vdovec má nárok na vdovecký důchod, každé dítě na sirotčí.
Vypláceny budou všechny Vám (dospělému).

Schluker

Na sirotci duchod ma narok kazde nezaopatrene dite. Nenalezi Vam, ale primo detem. Vy budete mit narok na vdovsky duchod. Nejlepe Vam poradi na CSSZ. Preju mnoho sil v teto nelehke situaci.

ivzez

Na vdovský důchod by měla nárok vdova (žena).

dvojak

„Nenáleží mě, ale dětem“. Ale já těžko dám 4-leté holčičce do ruky několik tisíc, aby se za ně o sebe postarala, takže dokud jim není 18 a starám se o ně já, tak jde sirotčí důchod předpokládám k mým rukám a disponuji jím já(?)

Aby nedošlo k nedorozumnění, samozřejmě ve prospěch dětí, určitě peníze nehodlám propít / progambleřit. Chci mít co nejplnohodnotnější funkční rodinu a pro děti udělám co můžu, aby měli šťastné dětství a něco z nich bylo.

Jinak díky, nějak se s tím popere, nic jiného nám ani nezbývá.

Dochy

Ofic. to náleží dětem. Proto je to také sirotčí důchod. Samozřejmě záležitosti dětí standardně spravujete Vy. To přiznání důchodů pokud se pamatuju je na sobě z velké části nezávislé. Zvlášť se posuzuje Váš nárok na vdovecký a nárok dětí na sirotčí. Navzájem se pokud vím nevylučují, souběh je normální.
držím palce ☹

da ny

disponovat budete s penězi do 18 let jejich věku.
Něco jim ukládejte do dospělosti. Už víte, že prvňáček potřebuje na výbavu dost peněz. SŠ a další studia rodiče finančně vyčerpá.
Lehké to nebude, ale při dnešní rozvodovosti by Vám samoživitelky mohly vyprávět… Přeji dostatek sil a zdraví, života v hojnosti všeho, čeho je k životu třeba.