Paranormal

Když firma požaduje kopii občanského průkazu, není riziko zneužití až moc velké? Více v doplnění.

požadovaná kopie Občanského průkazu

Požaduji od firmy její služby a ona mi sdělila, že k uzavření smlouvy potřebují mojí kopii Občanského průkazu a tak mi zaslali ‚SOUHLAS S POŘÍZENÍM KOPIE DOKLADU TOTOŽNOSTI‘. Samotný souhlas jako takový vypadá dobře, ale zajímalo by mě jestli na to mám obecně vůbec přistupovat jestli není riziko zneužití až moc velké.

Popřípadě jak se pro tomu zneužití bránit. Různé vodoznaky, začernění údajů apod. Co navrhujete a co by jste dělali?

Odpovědi
ivzez

Kopii občanky si může firma udělat pouze s Vaším souhlasem.
Pokud s tím nesouhlasíte, musí si firma potřebné údaje vypsat.

Já bych kopii OP neumožnila, trvala bych na ručním vypsání potřebných
údajů (nebo jejich ruční dopsání např. do smlouvy). Pokud by na to firma
nechtěla přistoupit, našla bych si jinou firmu.

Jsou lidé, kteří se zneužití OP neobávají, a kopii klidně poskytnou.
Já bych to neudělala, podle mne je dost vysoké riziko zneužití.

U firmy, která vyžaduje kopii OP, bych navíc poradila si dobře pročíst
její všeobecné obchodní podmínky a pravidla nakládání s osobními údaji.

Měla byste vědět, k čemu všemu chtějí Vaše osobní údaje používat,
komu je míní poskytovat a po jak dlouhou dobu je míní spravovat.

Je-li navíc součástí VOP souhlas s použitím osobních údajů
k marketingovým účelům, případně jejich „poskytování obchodním
partnerům“ (= třetím stranám), doporučila bych zbystřit pozornost.

Edison

I kopie podléhá zákonu o ochraně osobních údajů. Mělo by se s tím tedy zacházet stejným způsobem, včetně zabezpečení. Máme dvě možnosti: Buďto se ve všem nípat a nic neudělat, nebo důvěřovat (ovšem nikoli slepě). Tedy není otázkou, jestli poskytnout, nebo neposkytnout, ale jak má firma osobní údaje zaměstnanců zabezpečena.