annas

Používáte strouhátko na tužky a považujete je za dobrý vynález, když slouží od 23/11 1897? Nebo už ořezávátka zapadla?

https://udalos­ti.signaly.cz/1211/o­rezavatko

Obrázek

https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2016/05/01/17/34/pen­cils-1365337_960_720.jpg

Připomněla jsem si v jednom pořadu Zd. Svěráka v Básnících, který na jedné přednášce dospěl k závěru, že rozložení pomůcek na stole je nedostačující.

Určitě bylo. Vedle tužek mu chybělo strouhátko. Že by se už v 80.letech nepoužívalo?

Čím ořezáváte pastelky nebo tužky?

Používáte název strouhátko či ořezávatko?

Nejlepší odpověď
led

už len veľmi zriedkavo na ostruhávanie ceruziek, pri výpočtovej technike je to zbytočné, verím, že snáď, nikdo nestrúha klávesy alebo display.

štěpánkaa v diskusii na tému „Strouhátko, ořezávatko a jiné slasti čekého jazyka“ hovorí:
„byla jsem na představení "pan Kaplan“ v MDP a tam zazněly pro označení ořezávátka tyto výrazy: obřezívátko, ořezňávátko, ořezňávátko, obřezívátko (to nakonec bylo studenty přijato jako správný tvar)… www.rodina.cz/scrip­ts/diskuse/no­vep_tree.asp?a­ll=yes&id=160195­24&typ=0

Další odpovědi
Drap

Jen výjimečně, když ořezávám vnukům pastelky, Jsem zvyklý od školních let ořezávat si tužky nožem a zůstalo mi to doposud. Nikdy jsem ořezávátkům nepřišel nijak na chuť. Nožem to mám asi rychleji a lépe. U pastelek bývá někdy problém, tak tam mi vyhovuje ořezávátko. Znám však spoustu lidí, kteří takové zařízení používají celý život.
Výraz strouhátko na tužky se v mém kraji vůbec nepoužívá.

Mc Merkurion

… tak jako Drap jsem výraz strouhátko nikdy neslyšel ani se s nim nesetkal, dycinky ořezávátko, ale od doby, kdy jsem dostal svoji první rybičku, jsem jej už nikdy nepoužíval …

Kelt

Máme klasické ořezávátko na kliku, které se přidělá na stůl a přitáhne kličkou. možná bych našel i to s břitem, co je na obrázku. Pamatuji si na to klasické kovové, i to možná někde mám. Já píšu krayonem a ten má ořezávátko na tužce. U těch pastelek je nevýhoda ta, že když pastelka spadla, tak se nedala ostrouhat, protože se pořád lámala.

Chinchilla

Hládo to s těmi keškami mi připomělo jeden starý vtip:

Když NASA poslala první kosmonauty do vesmíru, zjistila, že psací pera nefungují při absenci gravitace. Vyřešením tohoto problému pověřila konzultantskou společnost. Po deseti letech a 12 milionech dolarů Američané mají pera schopná psát v jakékoliv pozici a v rozmezí teplot 0 až 300 Kelvinů.
.
Rusové používají tužky.

Já používám taky tužky nejčastěj na kreslení a kovové ořezávatko je k tomu nezbytnou requizitou.

ivzez

Ořezávátko.
Používám jenom kovová, ta v umělé hmotě nestojí za nic, jsou jen na jedno použití.
(Je mi záhadou, jak tam ten kovový díl uchytili, aby šlo použít aspoň jednou…)

Kepler

Mám takový dojem, že na Moravě je to strouhátko, protože kvalitní tužky z Budějic se k nám nedostaly. Takže smrkové dřevo se opravdu spíš strouhá. Tvrdé dřevo se opravdu ořezává a v ořezávatku tvoří krásnou tenkou šponu. Co ani pan Svěrák zřejmě nevěděl je, že plastová ořezávátka za korunu stála za prd, protože nebylo možno dodržet výrobní tolerance. Taky nevěděl, že se musí točit ořezávátkem, nikoliv tužkou, jinak se zpravidla zalomí tuha. Kupoval jsem zásadně ořezávátka kovová a jejich místo na pracovní ploše by mělo být ve čtverci A4, nikde jinde. Používám ořezávátko dodnes, ale poslední dobou ve mně hlodá pochybnost, jestli by lepší místo nebylo ve čtverci A1.

Hlada

S výrazem strouhátko jsem se nikdy nesetkal. Zřejmě půjde o krajový výraz.
Ořezávátko pořád používám na tvrdou tužku na rýsování. Udělá lepší špičku, než hrotítko na verzatilce.
Ořezávátka se spolu s dřevěnými tužkami často dávají do kešek. Na rozdíl od propisky dřevěná tužka nezmrzne.

anonym

používám
nevěděl jsem že bylo ořezávátko vynalezeno až tak pozdě.