michalds

Používáte klávesnici QWERTY nebo QWERTZ?

hlasujte:

Odpovědi
Mravenec

Používám QWERTZ

elkon

Používám QWERTZ

Alesh

Používám QWERTY

Vlastně jsem doteď nepochopil, jak vznikla klávesnice, která se od té americké liší pouze tím, že je přehozená Y a Z. Ještě bych pochopil, že bude písmen přehozeno víc, pro proč jen ta dvě?! To mi teda hlava nebere. 😁

Dochy

Používám QWERTY

Začínal jsem na počítačích bez lokalizace. Vzhledem k profesi a mým zájmům často potřebuju znaky, které jsou na české klávesnici těžko použitelné, takže využívám obvykle US, případně českou programátorskou.

Pepa25

Používám QWERTZ

Český standard, protože píšu převážně česky 😉

jáára

Používám QWERTZ

paul1

Používám QWERTY

ecpedicelove

Používám QWERTY

Filip84

Používám QWERTZ

CES: QWERTZ
POL: QWERTZ
ENG: QWERTY
DEU: QWERTZ
JAP: QWERTY
ISL: QWERTY
KOR: QWERTY
FRA: QWERTY

Standardisované rozložení kláves je trojí: QWERTY, QWERTZ, AZERTY.

QWERTY je anglofonní, QWERTZ německé, AZERTY frankofonní. Logicky, česká, polská, slovenská, a spol. klávesnice mají QWERTZ rozložení, protože to byla (nějaká) „Ríše“ mit Helmut: rakouská, německá atp. Kdo chce francouzskou QWERTY klávesnici, musí si stáhnout kanadskou (inspirace anglofonním prostředím, logicky), jinak bohužel. Islanďané jsou silně navázáni na U. S., obecně ty severské státy si vybraly, co se jim hodilo.

Tomadollar

Používám QWERTZ

magorvkleci

Pepa25:
Nojo, já jsem si teprve nedávno uvědomil, že Němci písmeno „y“ skoro nemají, kromě přejatých slov a „Bayern“.

Pepa25

Alesh: QWERTZ je tradiční středoevropská klávesnice, důvody pocházejí z němčiny a jsou dobře vysvětlené zde: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/QWERTZ#Over­view

Alesh

Nechce se mi to louskat, kdo to teda otočil? Amíci nebo Němčouři?

Dochy

Vzhledem k tomu, že psací stroj přišel někde z A,meriky či Kanady, upravili si to Němci. Tehdy to z pochopitelných důvodů vypadalo jako dobrý nápad, nikdo nepočítal s tím, že přijdou počítače a všichni se budou potýkat s problémem národních klávesnic na mezinárodní scéně.

Dochy

A také: Tehdy nešlo o to, aby všichni po celém světě psaly na jedné klávesnici, ale o to, aby s psacím strojem mohla sekretářka psát rychle ve svém jazyce. Takže ta národní varianta měla smysl: To rozložení bylo upraveno tak, aby se minimalizovala šance na zaseknutí kladívek, což se stává hlavně pokud rychle po sobě vystřelila kladívka, která byla blízko sebe.

Pepa25

Dochy: palec nahoru