mzm

Píšete na QWERTY/QWERTZ klávesnici nebo používáte jiné rozložení?

Pokud používáte jiné rozložení, umíte ještě QWERTY? A je to jiné skutečně rychlejší (asi jo, jinak bych se netvořily), případně jak dlouho jste se nové rozložení učili? A má to vůbec cenu se učit nové rozložení i kdybych psal 2× rychleji?

Odpovědi
Muffz

Používám obě. V práci jako programátor prakticky musím využívat QWERTY (závorky, středník, čísla a znaky), doma používám QWERTZ. Spíš se divím, že jsem schopný přepnout z minuty na minutu a psát plynule oběma typy podle nutnosti. Ale tak když to člověk děla 8+hodin denně, tak si jednoduše zvykne.

Pár týdnů na začátku ale bylo spíš o hledání písmenka či znaku, a že to byly občas nervy.

led

Píšem na QWERTY/QWERTZ podľa toho, akú klávesnicu má počítač, nielen môj, zapnutú. Najprv overovacie kliknutie na „Z/Y“ a môžme začať. Pre istotu na NUM klávesoch nehľadám desatinnú „.“, ale rovno na hlavnej klávesnici ťuknem do „.“
Tak, zotieram pot z čela po tak náročnej odpovedi bez vyhľadávania na Internete.

autacek

Které jiné? Popravdě žádné jiné, navíc masově celosvětově rozšířené, funkční, neznám.

Doplnění: rychlost psaní je podmíněna především rychlostí prstů a nervových spojení, tak že pokud se 5 let učíš psát na querty, na klávesnici třeba typu Dvorak nikdy rychlejší nebudeš. Nehledě na neschopnost psát na klávesnici jinde. Navíc i rychlost psaní má své meze, mě třeba stačilo naučit se psát tak rychle, jako je mluvená řeč. Sice by bylo zajímavé psát ještě rychleji, třeba jako je schopnost rychločtení, při opisování textů, ale to v praxi využiješ jen zřídka.

Arne1

Používám QWERTY s tečkou v num padu.

Pokud bys byl angličan / američan, tak by pro tebe mohlo být zajímavé rozložení Dvorak, které je na tyto jazyky optimalizované. Ale hodně se liší od QWERTY.
I pro ruštinu existuje modifikace klávesnice která azbuku připodobní klávesnici QWERTY.

jáára

Používám obě.
qwertz doma a qwerty na NTB.
Mám trochu problém se přepnout a dělám chyby.

anonym

v minulosti jsem často přepínal mezi anglickou a českou klávesnicí prostě kvůli tomu, že na české se vždy velmi obtížně programovalo (nevhodné rozložení speciálních znaků nebo dokonce jejich absence). Z toho důvodu se rozložení QWERTZ vyhýbám jako čert kříži a držím se výhradně rozlošení QWERTY.

Nejdrychlejší rozložení pro psaní anglických textů je údajně DVORAK (neplatí to pro jiné jazyky, optimalizace rozložení je vždy závislá na daném jazyku), ale je velmi obtížné si na něj zvyknout a než využijete jeho potenciálu maximální rychlosti zabere to mnoho učení a do té doby budete naopak výrazně pomalejší.

Arne1

Tady by bylo spíše zajímavé, proč někdo používá jak QWERTY tak i QWERTZ. Podle mne je to úplně zbytečný masochismus. Pokud nemám čerský kurz psaní všemi deseti a potřebuju angličtinu nebo programování, tak je QWERTY jako jediná mnohem výhodnější.

autacek

Vše je myslím o zvyku, ovšem na qwerty se poněkud obtížně píší znaky s českou diakritikou, ne? Nehovoříme-li pouze o záměně písmen z a y.

Arne1

Ona ta záměna Y<->Z je hodně důležitá.
Pokud mám českou QWERTY, tak na ní píši všechno a mnohem pohodlněji. Nemusím vymýšlet takové blbosti jako že @=Alt+64 a další. Prostě všechno co je na americké nahoře a na pravém boku tak tam je stále, jen stačí zmáčknout Alt. Na americkou přepínám jen pro čistě unixové prostředí a pro asi dva znaky které dělají problémy.

led

Ľudia veľakrát píšu tak, ako sa naučili a neradi menia svoje návyky.