Beno

Používají se ve vašem městě úsporná svítidla ve veřejném osvětlení?

https://svetel­neznecisteni.cz/co-je-svetelne-znecisteni/plytvani-elektrickou-energii/

Odpovědi
Drap

Někde ano. Ne všude

zjentek

Ne VE veřejném, ale COBY veřejné! Vyměnili to totiž sakum prásk a padlo na to mnoho (NE NĚKOLIK) pěkných miliónků také z rozpočtu radních.

aliendrone

Jo, tohle běžně vídám v revitalizovaných veřejných parcích. Svítilna je LED, sloup z „hadrového plechu“ (zpravidla nevydrží více jak 10let, viník už se našel – prý PSI můžou zato, že to tak rychle hnije), nad tím solární panýlek s baterií. V létě se svítí zdarma (běží na baterii, kterou dobije solární panel) – HURÁ! A TO SE VYPLATÍ, jak by řekl Horst! :)

Potíž je, že CENA toho šetření je závratná v porovnání s klasickou, neušetříš NIC, naopak! Sol. panel do 10ti, max15 let zdechne, baterie taktéž (ta možná ještě dřív!) a MUSÍŚ investici zopakovat (tyto 2 položky tvoří VĚTŠINU ceny) Na kabeláži nic neuštěříš (zemní práce, pokládka – MUSÍ být připojeno k síti, bo od podzimu do jara je v noci třeba svítit také a v tomto období solární panel baterii NENAKRMÍ na provoz delší, než 1 hodina a jako na potvoru jsou noci delší, než dny.

Pokud by šlo JEN o náhradu výbojkového světelného zdroje optimalizováným LED svítidlem – jsem PRO všemi deseti. Návratnost investice je slušná. Jenže to je EKOLOGICKÉ a EKONOMICKÉ řešení. A na tyhle věci u nás ve skutečnosti zvysoka kálí Bílý Tesák.

My chceme „eurounijní a supermoderní ekologii“, tedy takovou, kdy se někdo pořádně napakuje (a ostatní to zaplatí) a to BEZ OHLEDU na skutečnou ekologičnost a ekonomii. Nějaká návratnost investice a obecně ekonomičnost NIKOHO NEZAJÍMÁ, blbci to přeci ZAPLATÍ a skutečná ekologie? Pche, po nás přeci POTOPA! :( :( :(

A tak nám nezbývá než se smířit s těmi krámy popsanými v prvním odstavci a děkovat dem(ent)okraticky zvoleným zastupitelům a městským darmožroutům/ú­ředníkům za to, jak usilovně a zdařile provětrávají naše peneženky ve jménu LEPŠÍ A ZELENĚJŠÍ BUDOUCNOSTI! :( :( :(

paul1

U nás před časem měnili sodíkové lampy za LED a doplnili také nějaké časovače nebo něco podobného. Svíto hezky, ale moc nabílo.