marketa54321

Používají se v praxi při tvorbě webů spíše jednotky px nebo em?

V jednom kurzu lektor zmiňuje, že je dobré definovat všechny velikosti elementů poměrově k velikosti písma body…jako důvod udává uživatele, kteří se změní velikost písma v prohlížeči a layout se rozhodi…Když se ale dívám na weby známých eshopu, vídam spíše jednotky px…děkuji.

Odpovědi
Nick213

Ano, většinou se používají px nebo %.

anonym

začínalo to jednotkami px ale postupem času se ukázalo že to vůbec není optimální a zavedly se relativní jednotky em a rem. Má to velmi jednoduchý důvod, displaye s velmi odlišným počtem pixelů na délku jednoho palce. Když uvedeš rozměr písma či jakéhokoliv jiného grafického prvku na stránce v pixelech, bude mít velmi odlišnou skutečnou velikost na obrazovce právě v závislosti na tom jak malé pixely obrazovka vlastně používá. Na displejích s více než 300px na palec se tvůj 12px text zobrazí jako téměř nečitelný zatímco na starém 14" LCD s rozlišením 1024×768 bude to písmo obrovské. Proto je jednotka em nebo rem mnohem praktičtější, zajišťuje, že daný grafický prvek bude mít přiměřenou velikost bez ohledu na velké rozdíly v PPI.

„Co je častější“ je ale jiná otázka a vždy to byla jiná otázka než „co je správné“, nebo „co dává větší smysl“ … lidé ze setrvačnosti možná opravdu častěji používají ty pixely, ale vzhledem k výše uvedenému je to spíše chyba.