Aura

Používají se při podnikání nějaké vzorečky?

Školní učebnice o ekonomii a podnikání jsou přeplněny spoustou vzorců.
Známý, který má malou až středně velkou firmu říká, že žádné vzorce nepoužívá…
Skutečně se žádné nebo většina vzorců z učebnic nepoužívá? Pokud ne, tak proč se to ve škole učí a je to zaměřeno především právě na ty vzorečky?
Podnikání samozřejmě může mít různé formy, ale nemyslím si, že v tom bude takový rozdíl, co by se používání vzorců týkalo. Protože přece tohle by mělo platit pro všechny.

Nejlepší odpověď
Hlada

Pro všechny typy podnikání platí bulharská konstanta = 3.
Předpokládaný čas je potřeba násobit třemi.
Předpokládané zisky je potřeba dělit třemi.

Další odpovědi
Pepa25

Známý kecá. Když už ne on, tak minimálně jako účetní vzorečky používá, např. výnosy – náklady = zisk/ztráta … 😉
Teď jsem to trochu nadsadil, ale asi chápete, co chci říct: není vzoreček jako vzoreček. Pokud se bavíme třeba o finanční analýze, tak v té školní podobě se používá jen ve velkých firmách, ale samozřejmě hodně ve firmách, které jiné firmy hodnotí – v bankách, u auditorů atd.

Dochy

Hele, v naprosté většině případů vzorečky nepotřebuješ… Pokud chápeš o co jde a jak to spočítat.

Jsou případy kdy vzorečky potřebuješ. Třeba když chceš počítat daně. Protože o když je dáno, že třeba DPH je 21%, pak je někde napsáno, že v případě A se to bude počítat podle jednoho vzorce, v případě B podle druhého, výsledek se zaokrouhlí na x desetinných míst a pokud to Tobě nevyjde stejně jako úředníkovi co to po Tobě bude na finančáku kontrolovat (a klidně po několika letech) budeš mít problém. A to to klidně můžeš mít spočítáno přesněji a dokonce třeba i ve prospěch státu

orwell

Pokud dokážeš vše co je třeba vyřešit bez vzorečků, tak je nepoužívej. Nikdo ti to nenařizuje. Já si myslím, že jako podnikatel upadneš do problémů hned při vyplňování daňového přiznání. Ono to není jen o podnikání, ale o živodě vůbec. Nebo si myslíš, že nikdy nebudeš potřebovat vypočítat průměrnou spotřebu vozidla, nebo množství materiálu potřebného pro výrobu něčeho, jeho váhu, potřebný prostor pro uskladnění a spoustu dalších věcí. Malíř pokojů si taky musí umět spočítat množství barvy potřebné k vymalování bytu podle plochy stěn a stropů, zahradník či chemik zase třeba potřebné množství vody k naředění určité látky na požadovanou koncentraci. A co takhle čas nutný k vykonání nějaké činnosti? Že je v učebnici ekonomie spousta vzorečků, se ani nediv. Jak jinak chceš stanovit např. úroky a spoustu dalších věcí? Můžeš zkusit třeba podnikat v astrologii, ale tam se rovněž vzorečkům nevyhneš. Takhle by se dalo pokračovat až do…
Zřejmě nechápeš (a asi to ještě bude nějakou dobu trvat), že vzoreček není nepřítel, ale naopak pomocník, který nám má v případě potřeby život usnadnit a ne zkomplikovat. Samozřejmě nebudeš všechny vzorečky v budoucnu potřebovat, ale za to škola nemůže. Ta totiž neví, co právě budeš dělat, protože to nevíš v tuto chvíli ani ty. Škola ti dá jenom určitý objem znalostí, ze kterých využiješ v praktickém životě jen malou část a spoustu se budeš muset “za pochodu“ doučit . S tím se musíš smířit. Škola prostě nemůže připravit a vybavit znalostmi každého studenta přesně “na míru“ a jen tím, co bude v budoucnosti potřebovat. Takovou školu ještě nikdo nevymyslel a nevymyslí.
Chápu, že záplava vzorců v učebnicích je pro studenty většinou silně znechuťující, ale z vlastní zkušenosti ti mohu říct, že nejhlouběji pronikneš do hloubi věcí právě při odvozování vzorců! Problém je v tom, že kdybychom si měli všechno pracně odvozovat, tak se ve složitějších případech z časových důvodů nikam nedostaneme. Proto máme kromě učebnic i různé sbírky vzorců a můžeme si zde vybrat to, co se nám právě hodí a ne se trápit s pracným a dlouhým odvozováním. Takže opět musím napsat: vzoreček = pomocník a ne nepřítel!

ivzez

Známý, který vlastní firmu, „na to má lidi“, proto on sám žádné vzorečky používat nemusí.

Začínající podnikatel si poměrně často nemůže dovolit hned zpočátku platit personál,
proto dělá řadu věcí sám.

Já bych to ostatně doporučovala všem podnikatelům. Ty, kteří se v oblasti ekonomiky, účetnictví,
daní … dobře orientují a dokáží si vše zkontrolovat, není tak snadné „vzít na hůl“.