Kazatel

Použiji-li místo wolframové žárovky žárovku úspornou, teplo jež ta wolframová vydala budu muset stejně vyrobit jinak?

Tedy pokud mám elektrické topení, v podstatě od podzimu do jara zase tolik, či spíše nic, neušetřím?

Nejlepší odpověď
cochee

Ano, samozřejmě :) mi takhle „přitápí“ komp, tedy pokud není teplo a větrám. O to teplo můžu přiškrtit radiátor. I klasická žárovka takto „vytápí“ odpadním teplem, jehož původcem je neefektivnost světelného zdroje.

Další odpovědi
Beno

Žárovka opravdu vyrábí více tepla než světla. Žárovka bývá u stropu, teplo jde nahoru. Teplo zůstane u stropu.

Dochy

Ano, máš pravdu. Pokud používáš elektřinu pro přímé topení, pak zhruba půl roku pro Tebe žárovky v domě nepředstavují zbytečnou spotřebu. (tedy pokud nemáš tak dobře izolovanej dům, že bys i tohle teplo musel z bytu na podzim a na jaře odčerpávat). A pokud používáš jiný (levnější) tradiční způsob topení, pak je pro Tebe reálná zátěž peněženky spotřebou žárovek v topném období jen na zlomku jejich skutečné spotřeby.

Alex nový

Ano je to tak ale žárovka je většinou nahoře a teplo jde také nahoru ala osobně si myslím že když je žárovka třeba v lampičce na stolku že to ohřívá vzduch

aliendrone

Přirozeně, termodynamika je bestie nesvalitelná. A nenech se zmást, že žárovky nejsou určené k vytápění. NAOPAK, existují speciální žárovky (coby zdroj tepla – např. k urychlení „vypalování“ laků apod.) a dokonjce se svého času VŠECHNY vláknové žárovky povinně přejmenovaly na „tepelné zdroje“. :)

To proto, že je Zlounie zakázala coby neekologické a nesmí se prodávat (leda „doprodávat zásoby“, PCHE)! Ale i to je minulost, dnes se tyto „tepelné zdroje“ o5 prodávají jako „klasické žárovky“. Tedy ne že by to o tom energoplýtvání (potažmo neekologičnosti) žárovek nebyla pravda, ale na REÁLNOU ekologii Zlounie zvysoka hází bobek, proto se žárovky pořád prodávají (tolik let po jejich „zákazu“). :(

elkon

Žárovky nejsou určené k topení. A zvlášť nyní, kdy elektřina prudce zdražuje.

Dochy

ad „žárovka u stropu“, „teplo jde nahoru“ – ano, pravda. Ale žárovka většinu tepla vyzáří podobně jako různé teplomety, takže to není tak jednoznačné. Záležet pak bude i na konstrukci svítidla a povrchu stropu – kolik tepla se přemění nahoře a kolik se jej odrazí k podlaze. A pokud nebudeme uvažovat topení čistě jen tou žárovkou, ale žárovku jako menšinový zdroj tepla, tak i žárovka u stropu to své teplo jen přidá k proudu teplého vzduchu od radiátoru, nebo jiného konvenčního topidla.

mosoj

To je zase žblept!