Nykki

Potřebuji poradit- jaký je to větný člen?

Potřebovala bych poradit, ze semináře z Čj máme za úkol určit větné členy,všechny určím až na jeden,respektive si u něj nejsem jistá:
..jakési divadlo,v němž sice nebylo ZA MÁK rozumu,..
Za mák je jaký větný člen?

Předem děkuji za odpovědi…

Nejlepší odpověď
annas

Nebylo rozumu = genitiv záporový – význam neexistovat, nevyskytovat se. Zkusila bych vytvořit větnou dvojici.

1. nebylo rozumu…Jakého rozumu? … za mák rozumu … spíš bych brala jako přimykající adverbiální neshodný přívlastek.

Další odpovědi
quentos

KOLIK / JAK MNOHO rozumu? Tipoval bych to na příslovečné určení míry. Srov. http://dumy.cz/ma­terialy/stahnout-material?file=31887 , kde se píše:

„Příslovečné určení MÍRY – vyjadřujeme množství, ptáme se otázkami: Kolik? Jak mnoho? O kolik? Do jaké míry?“