JackkcaJ

Potřeboval bych poradit, jak mám vysvětlit citát: „Poznání pravdy jest zdraví lidského ducha“ René Descartes

Odpovědi
Kepler

Já to chápu asi jako: kdo se potácí ve lžích a nevědeckých předsudcích je pomýlený a jeho duše je nezdravá.

zjentek

To značí, že v momentě kdy prozřeme (rozeznáme pravdu), okamžitě se začínáme modlit (zdravý duch), abychom záhy duševně neonemocněli.
PS- bbacha na častou záměnu ducha s duší ;)

ivzez

Asi jsi měl otázku formulovat jinak, ma tvou formulaci odpovím takto:

Citát máš vysvětlit tak, jak mu rozumíš ty. Nezajímej se o naše názory
(mohou být zkreslené, ovlivněné našimi zkušenostmi apod.), ale vysvětli
jej vlastními slovy.

Vlož se svůj výjlad, vrátím se.

annas

Je rozdíl mezi tím, jak chápeme citát my a vy. Měl jste se pokusit sám.

Co je pravda? Je subjektivní i objektivní, relativní i absolutní.
Kterou pravdu můžete poznat a pochopit ve své mysli (duchu)?

Je třeba nejen mluvit pravdu, ale i „myslet“ pravdu. Když mluvíte pravdu, nemusíte si pamatovat, co jste řekl, strachovat se, že pravda vyjde najevo, pokud lžete. Strach ovládne mysl a ohrožuje i zdraví, způsobuje stres stejně jako nečisté svědomí.
Zkuste si to spojit dohromady.

JackkcaJ

Aha.. Děkuji vám :)

zjentek

př: třeba tě někdo střelí mezi lopatky a první, co uděláš, tak určitě zařveš- ježyšy!
A to je moment, kdy poznal´s pravdu a velebil´s ducha