horke-kakao

Poskytuje vysoce citlivé údaje třetí osobě – je to na žalobu?

Ahoj, po rozchodu s bývalým jsem se s tím nemohla vyrovnat a neustále jsem ho kontaktovala. Jenomže jsem netušila, že už má dávno novou přítelkyni. Kvůli psychickým problémům po rozchodu jsem mu poslala do emailu a na facebook srdceryvné audio nahrávky a citlivé fotografie. Mluvím tam velice podrobně o svém zdravotním stavu. A on před pár dny poskytl svojí nové přítelkyni přístup do jeho emailové schránky a do facebooku. Teď mám strach o svoje soukromí. Jeho nová přítelkyně mě nenávidí a teď má přístup k mým velmi citlivým údajům o mém zdravotním stavu. Podle občanského zákoníku § 86 nikdo nemá právo „využívat takové či jiné záznamy pořízené o soukromém životě člověka třetí osobou, nebo takové záznamy o jeho soukromém životě šířit. Ve stejném rozsahu jsou chráněny i soukromé písemnosti osobní povahy“. Byla to korespondence určená pouze a výhradně jemu. Chci na něj podat žalobu a donutit ho vymazat citlivé údaje, protože porušil moje soukromí a poskytl je třetí osobě. Máte s tím někdo zkušenost? Můžu to v tomto kontextu takto použít ? Mimochodem jeho přítelkyně už nějaké osobní korespondence vytahovala a zveřejnila na internetu. Ale ZATÍM naštěstí ne audio nebo fotky. Díky.

Odpovědi
Pepa25

Proč hned podávat žalobu? Co ho neprve slušně požádat, aby ty nahrávky a fotografie vymazal?
Reaguju takto hlavně z toho důvodu, že pokud jste mu to naposílala v rámci stalkingu, tak můžete být vlastně ráda, že naopak nepodnikl nějaké právní kroky on …

iceT

No, myslím si, že kdyby chtěl, by on by mohl kliďánko žalovat i tebe, že ho obtěžuješ a posíláš mu fotky a audio nahrávky.
Co kdybys ho slušně napřed slušně požádala, aby to vymazal?

Hlada

Klídek!
Tohle je spíš pro psychiatra, než pro právníka.
Už i děti ve škole se učí, že se nikam neposílají žádné informace, které by někdo mohl zneužít.
Čím víc se s ho**em maže, tím víc smrdí.
Propírání soukromých záležitostí před soudem je spíš projevem osobního nezvládnutí situace.
Vztah je uzavřený, život jde dál a už se k tomu nijak nevracej.

Drap

Poslala jsi to dobrovolně, nechtěl to po tobě a jistě jsi mu nenapsala, že si nepřeješ aby to někdo viděl. Můžeš podat
trestní oznámení, ale pokud se to nedostane na veřejnost, stejně s tím asi dělat nic nebudou. Takovéto věci je třeba vždy rozmyslet předem.

spynak

Zatím z mého pohledu k žádnému trestnému činu nedošlo. Sice lze předpokládat, že dotyčný poskytuje třetí osobě vaše soukromé písemnosti osobní povahy, ale nelze mu to bohužel dokázat. Jiná situace však nastane když vaše soukromé písemnosti osobní povahy poskytne čtvrtým osobám (celkem oblíbené to bývá poslat zaměstnavateli nebo přátelům) a tam už se potom bývá čeho chytnout po právní i důkazní stránce.

elkon

Když došlo k rozchodu, tak je holý nerozum dál se vnucovat a ještě k tomu posílat cokoli intimního. Jestli on to někde použije, tak máš smůlu. Příště je potřeba myslet.