Bobek 2

Jaké jsou předností a slabiny serverů odpovedi.cz, ontola.com/cs a ptejteseknihov­ny.cz?

Kdybyste měli porovnat služby odpovedi.cz, ontola.com/cs a ptejteseknihov­ny.cz, v čem vidíte přednosti které z nich a v čem naopak slabiny? A znáte ještě nějaké další podobné weby?

Nejlepší odpověď
annas

Nejlepší z uvedených stránek je web Ptejte se knihovny. Všechny odpovědi jsou doloženy zdrojem..

Jakl je možné zjistit, zástupci knihovny vždy dotaz nezodpoví, ale spíš doporučí vhodné zdroje a navedou na další možnosti vysvětlení dotazu. Ale u jazykových odpovědí jsou často nepřesné odpovědi. Leccos se dá najít, ale
je třeba znát i další vazby.

Nejlepší je ÚJCAV, nebo etymologický slovník.

Odpovědi asi před 10 lety patřily k nejlepší stránce na netu. Předčily dokonce poradnu Poraďte.cz. I když ji nenavštěvuji, občas ji projdu, ale je mnohem lepší než Odpovědi.

Možná je to tím, že se na uvedené stránce neudělují body. Dá se správně odpovídat i bez nich. Rovněž admini jsou tam přísnější.

Otázky z Odpovědí přebírá stránka Odpovídat.cz.

Ontola – uživatelé reagují především na dotazy školáků, , jimž se nechce přemýšlet. Např. jak se skloňuje. jméno to to, co je tvar „je“,. tvoření slov atd. Nepřesné a nejasné dotazy, spíš jen konstatování.

Jsou i jiné stránky např. Moje starosti, Poradna.cz a další jsou uvedené v archivu v podobných otázkách.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… porovnáváš neporovnatelné, například odpovědi nejsou dotazovací služba …

anonym

Porovnáváš to s velmi odlišným a dnes už zřejmě zastaralým konceptem dotazovacích služeb, ty fungují úplně jinak než croudsourcované poradny tohoto typu. A pokud se ptáš na nějaké podobné, ano je jich v zahraničí celá řada a protože je tam více uživatelů jsou odpovědi skutečně velmi užitečné. Například dnešní programátoři by si ani nevrzli bez stackoverflow.com což jsou takové odpovědi.cz ale výlučně specializované pro oblast programování. Další podobně specializované weby na jiné obory jsou třeba zde https://stackex­change.com/si­tes

Slabiny jsou zřejmé, pokud není dostatek odpovídajících uživatelů a pokud serveru chybí oborová specializace je to obvykle k ničemu a stane se z toho jen takový chat o ničem a o všem.

Cenobita

Přednosti a slabiny mohou být subjektivně vnímané, hodnocení nemusí být objektivní. Slabinou serveru Odpovedi.cz je, že přitahuje celou škálu tazatelů, kteří pokládají otázky, slušně řešeno „na nic“. A naopak otázky, které jsou relevantní jsou administrátory odstraňovány. Neříkám, že jsou Odpovedi.cz špatné, ale aby byly dobré k tomu mají hodně daleko.

Bobek 2

McMerkurion: „… porovnáváš neporovnatelné, například odpovědi nejsou dotazovací služba ..“
Ehm, četl jsem si Podmínky používání serveru Odpovědi.cz a tam se píše o „službě Odpovědi.cz“, která umožňuje: vkládat otázky, vkládat odpovědi na otázky a hodnotit otázky a odpovědi.

Chápu, že na většinu zdejších omedailovaných uživatelů jsou to příliš složité věty, ale vyvozovat z toho, že dotazovací služba není dotazovací službou, to už je moc i na mě.

Mc Merkurion

… asi nevíš, co to je, dotazovací služba a poradna, chápu, že je to asi pro tebe složité na rozlišení, ale při čtení to chce i přemýšlet …