Mike78

Pořízení zvukového záznamu

Dobrý den,
chtěl bych se optat zdejších, zda je možné pořídit si zvukový záznam jednání s učitelkou a současně zástupcem ředitele, podotýkám, bez jejich vědomí a pokud ano, zda jej lze použit v jako řekněme důkaz pro další jednaní na inspekci školství.

Abych osvětlil, vzhledem k nejasnostem v jednání, vyjádření a zápisu třídní učitelky, jsem projevil nesouhlas a došlo k osobnímu jednání, ze kterého jsem předem už při domlouvání setkání požadoval zápis v ten den (který jsem však nedostal). Sebou jsem si na jednání vzal svědka (mou matku). Když jsem se dostavil do školy, na místě byla učitelka a zástupce ředitele, který mou matku vykazoval mimo třídu, že nemá právo být u jednání, ohradil jsem se, že je z mé strany přizvána jako svědek, na což zástupce komentoval, že dle vyhlášky a snad i paragrafu, toto nelze. Trval jsme na přítomnosti mé matky a sdělil, že pokud odmítají jednat před mou matkou, pak ať tedy udělají záznam, že jsem se dostavil i se svědkem a odmítají jednat za jeho přítomnosti, po chvíli došlo k „jednaní“ i za její přítomnosti. Tušil jsem, že nebude vše řekněme fajn, proto jsem si celý průběh nahrával na telefon „zvuk“.

Jelikož jednání dle mého bylo přímo katastrofální ze strany učitelky, ale především zástupce ředitele, jsem za tento záznam velice rád, ale mohu jej použít?

Děkuji za názory, nejlépe podložené.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Použít ho můžeš, ovšem NEMUSÍ k němu být přihlédnuto. K tomu bys potřeboval buď posvěcení soudcem (schválený odposlech) NEBO souhlas nahrávaných (tedy je předem upozornit na to, že si to nahráváš). :)

Dochy

Ještě takovu poznámku: Pokud se nemýlím, tak Ty vystupuješ jako fyzická osoba a jseš v jednání s učitelkou a ředitelem školy jakožto zástupci instituce. V takovém případě pokud se nemýlím, má instituce poněkud omezenější práva co se týče zákonů na ochranu soukromí a osobnosti, které se právě případným záznamem zabývají.
Bohužel ze zkušenosti v rodině vím, že někteří lidé se za své postavení rádi schovávají, při sporu se klidně postaví kolektiv proti jednotlivci a spoléhají na to, že jednotlivec/sou­kromá osoba si v dané oblasti není zcela jistý v kramflecích. Později klidně popřou co řekli, nebo prohlásí že to osoba nesprávně pochopila…