mirek0720

Poradí někdo jednoduchý nákres rozvodu elektriky na kamenné chalupě od hodin (též průřezy vodičů zásuvky + světla)

Od rozvodných závodů jsou tam ve skříňce 3 pojistky na 220 s centrální pojistkou + 1 centrální pojistka na 380).

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Než se elektrická instalace uvede do provozu musí být výchozí revize. Tu nelze udělat bez projektové dokumentace. To že to občas nějaký revizák napíše neznamená, že je to tak správně a v budoucnu si zaděláváte na problémy.

Na zásuvky dejte průřez 2,5 mm2 a tahá se kabele kde jsou tři vodiče barev hnědá, modrá žlutozelená

Na světla se používá stejný kabel, jen slabší 1,5 mm2

Na zásuvky se dává jistič 16 A a na světla 10 A

Na jeden zásuvkový obvod se může dát maximálně 10 zásuvek

Na světelný obvod tolik svítidel, aby příkon nepřekročil 10 A

Na pračku, myčku, ledničku,remosku, mikrovlnku, rychlovarnou konvici má každý spotřebič vlastní zásuvku

Další odpovědi
tom004

Nezlobte se,ale to snad ani není otázka,na kterou by šlo nějak odpovědět. Výrazy,které používáte jako, „1 centrální pojistka na 380“,jsou mírně řečeno neznámé. Vyhledejte elektrikáře s příslušným oprávněním,sdělte mu své požadavky. Určitě Vám poradí,případně práci provede. Ještě bych raději doplnil. Průřezy vodičů pro obvody,ano. Ale u těch zásuvek to není tak jednoduché. Zásuvky v koupelně,pro myčku,sporák,pračku aj., musí mít mimo jiné předřazený napěťový chránič. Norma to upravuje naprosto jednoznačně. Naproti tomu nemusíte mít pro ledničku,remosku, mikrovlnku, rychlovarnou konvici apod. vlastní zásuvku. Mohou být připojeny i na prodlužovacím kabelu, který je ukončen lištou s více zásuvkami. Podmínka, tovární výroba kabelu a součet zatížení nesmí překročit povolené. Ale jak jsem již psal – práci nechte odborníkům.

led

Neviem, ako v ČR, ale v EU je 230V a 400V. Nakresliť pár čiar dokáže každý…
Ale,
radšej si zaplaťte odborníka s oprávnením, než hasičov!
Elektrika môže niekedy pôsobiť v rukách neodborníka ako nebezpečná zbraň.

Milka 1

Jednoznačně si sežeňte elektrikáře který Vám rozvody zhotoví, můžete mu pomoci například vysekat drážky na kabely a krabice a on Vám vše zapojí a budete vědět že je vše v pořádku..