Lotus

Poplatek za neoprávněné užívání pozemku

Prosím o radu.Po smrti mé mátky jsme zjistili že nám náleží pozemek o výměře 9144m2.Parcela je zapsána v katastru nemovitostí na moje jméno.Byl jsem se na pozemek podívat a je obhospodařován nákou společností,či soukromou osobou.Pozemek je sjednocen do velkého lánu,ale moje část je přímo přístupná z veřejné silnice.Ted budu muset zjistit kdo pozemek užívá,jelikož s mojí matkou neměl nikdo sjednanou žádnou smlouvu o pronájmu.Jde mi o to jak postupovat a zda mužu požadovat zpětné doplacení pronájmu pozemku?
Děkuji za pomoc Honza
Doplňuji:
Ne,k zapsánín do katastru na moje jméno došlo až po vyřizování pozustalosti notářem.Pozemek je skutečně muj,mám výpis z KN.Jde mi o to zda mám nárok na zpětné doplacní nájemného a kdy mužu začít s vlastním užíváním pozemku,když je na něm v tuto chvíli uroda?

Nejlepší odpověď
tom004

Jak píšete.Najděte uživatele,a zkuste se s ním domluvit.To co nechápu je,že na Vás maminka přepsala nějaký majetek,aniž by jste to věděl.Při převodu nemovitostí,i mezi rodinou,se postupuje podle zákonů.Ať už se jedná o prodej,daro­vání,dědictví,ap­.Pokud tedy došlo k převodu za života matky,musel byste podepsat,mini­málně,žádost o zavkladování nemovitosti.A­le,protože nevím,tak bych si nejdříve nechal na KÚ vystavit výpis z KN,potvrdí,že jste majitel,zjistil bych uživatele,a potom už záleží na tom,co vyjednáte.
Doplňuji:
Tak,to už bych opravdu „obětoval“ nějakou finanční částku za právníka.Myslím si,že se to vyplatí.Ale to asi víte.

Další odpovědi
venkovan

Kdo hospodaří by měli vědět na obecním úřadě. Pokud nebyla smlouva (třeba existuje, jen máma na ni zapomněla) napsal bych na uživatele pozemku výpověď – ta je zpravidla až po sklizni.
Pozor na drobnost daní z pozemku. Pokud nájemce daň neplatil, zřejmě ji doplatíte. Pokud jste v katastru kde proběhla digitalizace budete platit sám.
Je celkem možné, že pozemek se „objevil“ až po digitalizaci katastru. Někdy se to stává, že jeho evidence byla někde založena po desetiletí. Pokud je přímo u silnice neměl by být problém ho vyjmout z lánu, ale musí se vše zaměřit.
Zkusil bych se zastavit na obci s rošířenou působností na oddělení půdního fondu.