reika

Mají se po odkvětu stříhat i větve popínavé růže, nebo jen květy?

Dobrý den. Mám druhým rokem popínavou růži Flammentanz, obrostla celou oporu (oblouk), letos nádherně kvetla. Po odkvětu jsem ostříhala jen květy. Mají se na podzim nebo na jaře stříhat i větve? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Z vlastní zkušenosti.

Určitě stříhat nejen květy, ale „keř“ potřebuje také tvarovat, odstranit nejstarší šlahouny, nové navést tam, kam je třeba, aby růže měla i pěkný tvar.

Máme růži s červenými květy. – je na domě před vstupem na verandu. Kvete každý rok, je květy ovalená, celá se červená, i když už je to nejméně sedmdesátiletá babička.

I když opadávající květy se musí uklízet, ale pohled na červenou krásu to vynahradí.

Další odpovědi
Kepler

Řez patří mezi nejdůležitější činnosti zahradníka, který očekává od svých rostlin květiny, dlouhodobé kvetení a zdravou rostlinu. Ne všechny druhy růží se však stříhají stejně, ve stejném termínu. Pokud byste řez aplikovali na popínavé růže, určitě se v blízkém období nedočkáte květů.
Pravidla řezu růží jsou zde:
https://www.zahrada-cs.com/a/cz/8613-pravidla-%C5%99ezu-r%C5%AF%C5%BE­%C3%AD/

Janule1

Dobrý den, stříhání větviček bych doporučovala také v létě, určitě až po odkvětu, viz. http://zahrad­nidenik.cz/2018/07/­24/jak-pecovat-o-ruze/. Za mě raději méně než více 🙂