Avatar uživatele
Klára K.

ahoj, ustřihla jsem si z vánočního stromku několik řízků…

…a dala jsem je zakořenit do vody. Mám je nechávat celý den i noc na balkoně, nebo je mám mí uvnitř?
Doplňuji:
mám malou jedličku asi tak čtvrt roku mladou.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4136 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
dudu

Odběr a úprava řízků
U konifer se používají nejčastěji vyzrálé řízky. Řežeme za podmračeného dne nebo brzy z rána, dokud je rosa. Řízky nesmí zaschnout, proto je ukládáme do igelitových sáčků nebo zastíněných nádob. Řízky řežeme z konců vrcholových, nebo odtrháváme z bočních letorostů, s tzv. patkou staršího dřeva. Lépe koření řízky z mladších rostlin, pokud možno vzniklých také řízkováním. Roztřepaný konec trhaných jehličnatých řízků odstřihneme, na spodní třetině řízku odstraníme jehličí. Někdy kořenění pomůžeme seříznutím kůry (neřezat do dřeva) na bazální části řízku.
Zdroj: Mirko Mojžíšek

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
radce

Vím, že jsem OT, ale jako první jsem si vzpomněl na vánoční stromeček našeho kolegy…
http://ulozto­.cz/xjgZMzG/stro­mecek-jpg

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Nevím,jaký máš sice stromek,ale myslím,že je to jedno. Řízky se ti asi nevchytí
Doplňuji:
Jehličnany se velice špatně množí řízky.A to co nám píšeš je nesmysl,jedlička čtvrt roku stará je proutek vysoký 5 –7 cm

Upravil/a: Drap

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
huxa

nech je doma! venku by ti ta voda mohla zmrznout a hlavně by se řízek nachladil (mmm, nachlazený řízek :3 ).
ve vodě nezakoření! ani mu za jeden den nenarostou kořeny! jen ho připravíš dostane živiny a dáš mu takový impulz, že se má připravit na růst. budeš ráda, jestliže u něj za měsíc uvidíš menší kořínky.

nečekej zázraky, takže si udělej ještě dalších 5 řízků a snad se ti jeden aspoň uchytí, možná ti i ten nějaký rok vydrží,.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Nikdy jsem nezkoušel řízkovat konifery, ale proč ne.

  • aby řízek zakořenil, nemůže být v zimním spánku. Proto bude asi nutná zvýšená teplota.
  • umístění řízku do igelitového sáčku je asi dobrý nápad (mikroklima).
  • rozhodně bych řeznou ránu ošetřil růstovým stimulátorem
  • nedávat bych řízek jen do vody, spíš bych jej zapíchl do substrátu, asi vlhké rašeliny
  • je nutné ošetřit jak řízek, tak substrát proti plísním atd. (nějaký fungicid)
  • světlo je také důležité
  • teplotu nedokážu odhadnout, tipnul bych v rozmezí 20 až 25 stupňů pro začátek

To je jen pro začátek. Nejsem zahradník, tak to ber radu trochu s nadhledem. Dej vědět, když se to povede. A když ne, tak tu zkus znova.
Doplňuji:
Disclaimer.
Odpovídající nezodpovídá za žádné škody tázájícího vzniklé s chybnou interpretací odpovědi. Tázající se navždy vzdává jakýchkoliv nároků vůči odpovídajícímu, pokud by mu měla vzniknout škoda uplatněním odpovědi odpovídajícího.
Viz:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdy-maji-autori-jeste-autorske-pravo

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
franku

Tak to já si dám řízek raděj z ryby.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elektrikář

Zkus řeznou plochu posypat dřevěným uhlím a růstovým stimulátorem. Založ do květináče z rašelinou. Na řízky z růží jsme dávali kompotovou sklenici občas nějaký uschnul, ale většinou se ujal. Nejlépe se množily pnoucí růže.I v zimně je to třeba v bezmrazých dnech zalít.Nechávali jsme je venku na záhoně

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

A my si tam napichujem sušený křížaly a voni to maj vověšený řízkama :"(. Halt to sou ty zámožný rodiny, vodkaď jste, z prahééé?

před 4136 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek