VeRe1983

Pomůžete prosím s výběrěm levnějšího monitoru?

Vybírám monitor pro prohlížení internetu, sledování videí a editaci fotografií. Pojede řádově 16 hodin denně. Jde mi o levnější řešení do 2500 Kč, v rámci kterého je určitý výběr a nevím po které značce sáhnout, tedy pokud to není v této cenové hladině úplně jedno. Co se týče úhlopříčky tam dle pohledu na tuzemské e-shopy neseženu nic lepšího, než 22". Vím, že v tomto ohledu si nemohu vybírat, takže vlastnosti jako HDMI výstup, fullHD rozlišení anebo technologie IPS budou spíše bonusem. Jde mi zejména však o cenu a spolehlivost. Sice budu jak jsem psal editovat fotky, ale mám to jako hobby, nejsem profík a bohužel můj rozpočet není nafukovací, cena je tedy klíčový parametr a v jejím rámci hledám to nejspolehlivější řešení z dostupných. Existuje v dané cenové hladině nějaká vyloženě spolehlivá, anebo naopak nespolehlivá značka, máte zkušenost? Byl bych rád, aby mi monitor nějaký ten rok vydržel funkční. Děkuji moc a věřím, že zde najdu smysluplnou radu narozdíl od nejmenovaného konkurenčního „živého“ serveru. Hezký den.

Odpovědi
mosoj

Fotky dělám amatérsky a hodně.
Koukej hlavně aby měl monitor matný povrch!!! a vstup DVI !! ( digitální připojení). Tedy předpokládám, že DVI máš na počítači. Pak by to muselo být to HDMI.O ostatním připojení ani nepřemýšlej.

Monitor TN vůbec nevadí a jde na něm pracovat zcela bez problémů.
Poměr stran 16 : 9 ( full HD ) nutností.
Dražší monitor nemá pro člověka vůbec žádnou cenu, pokud nebude dál pracovat s barevným gamutem a kalibrací monitoru.

Zelí nemáš pravdu. Pokud nebudou kalibrované monitory bude to vypadat u ostatních vždy jinak. Někdy lépe někdy hůře. Kdo z vás má matný displej či monitor ? Lesklý monitor či displej je podvod na barvy.

soles

Ještě by se hodila informace o jakou úhlopříčku by se mělo jednat.

Jinak za sebe doporučuji značky LG a AOC. Ale v této cenové hladině bych na značku asi příliš nekoukal. Spíše bych se snažil najít nějakou vlastnost, která bude přinášet oproti ostatním výhodu, např. odezva, rozlišení, spotřeba, apod.

Kepler

V této cenové relaci lze vybrat z mnoha monitorů o úhlopříčce až 23" (58 cm), s rozlišením full HD (1920 × 1080 px) a dobou odezvy 5 ms. Z těchto nejdůležitějších parametrů bych neslevoval. Nad výběrem značky bych moc nepřemýšlel, radši bych se zaměřil na uživatelské, nebo raději odborné recenze. Dobře se dá vybrat na http://lcd-monitory.heure­ka.cz/?o=4&f=4

zelí

Co ti řekli na živě? Já si tipnu. Něco jako že 2500 jsou na monitor na fotky a videa prostě málo? Že za ty prachy dostaneš jen TN panel, který je na toto absolutně nevhodný, a že potřebuješ IPS nebo VA? Toto je i můj názor. Když už to děláš 16 hodin denně, tak je škoda tolik času vyhodit tím, že děláš něco, co na ostatních displejích vypadá nepřirozeně a nepěkně, prostě úplně jinak než na tvém. Rozhodni se podle sebe, ale snažit se o něco, na co nemám vybavení je hloupost. Přitom za 5000 bys měl supr monitor. Nic jiného, než fullHD smysl nemá, odezvu řešit nemusíš. Tobě jde o věrné barvy, což levné TN prostě nemají. Vsadím se, že na živě ti řekli to samé, očividně si jim nevěřil. Nevadí. Zajdi do obchodu s elektrem a ten rozdíl uvidíš. Jestli ne, pak nejsi na úpravu multimedií vhodný.

A co tento?

Zdroj: https://www.al­za.cz/24-benq-gw2470h-d3038767.htm?ca­tid=18842948#po­pis

VeRe1983

Co mi tam řekli? Vlastně zhola nic přínosného, měl jsem pocit, že píšu maďarsky, protože nebyli schopni se držet gró otázky a jako nesvéprávného hlupáka se mě dotazovali, zda chci opravdu kupovat tak levný monitor. Ano chci, resp. musím z finančních důvodů. Takže protože byla daná debata pro mě ztrátou času, ukončil jsem ji a věřím, že zde se najde někdo, kdo bude posuzovat položenou otázku a ne 100+1 věcí okolo, které se jí až tak úplně netýkají.

mosoj

Neměj strach ani z TN monitoru. A IPS monitor je hlavně o úhlech pozorování. Jak píši koukej po matném displeji a DVI připojení !!!

VeRe1983

Dík, po matném se budu dívat, protože jsem měl jednou lesklý a nikdy více, je to běs. Co se týče DVI tak po tom se budu dívat, nevím zda je to dnes úplně standard, ale pokud na takový monitor narazím, budu rád.

zelí

Matný je lepší než lesklý, ale TN je prostě zastaralá technologie. Mám vedle sebe kdysi drahý, ale už postarší TN a vedle toho Dell U2515H. Nebe a dudy, poznáte to při přímém srovnání velmi jednoduše, samozřejmě bez přímého srovnání lze pochopit, že někdo rozdíl nevidí. Ale zrovna na úpravu fotek je TN nevhodný a píšou to všude na internetu. Opravdu vás nezajímá barva fotek? Jednou sedíte vzpřímeně a jednou s hlavou opřenou o stůl a už je zde jasně viditelná barevná deformace. Pro nadšence-amatéra bez prostředků? No budiž, ale když do toho civí celý den…
Jděte do obchodu a uvidíte.
Já jsem se snažil poradit podle mého nejlepšího vědomí a svědomí. Tazatel rady dostal. Teď je to na něm.

Samozdřejmě je tu možnost, že se proti tazateli spykl celý svět a chce mu vnutit předražený krám.

mosoj

Sedím u monitoru Fujitsu Siemens TN mat. už 10 let ! Úhel pohledu minimální změna. Za to u noteboků kolem mně hrůza !

Dávám fotky na fotovlákna, každý má jiný monitor většinou TN ( nejsme boháči). Všichni jsou dlouhodobí amatérští fotografové. O zobrazování jsme se mnohokrát domlouvali. Každý to má jiný, nicméně pokud je fotka dobře editovaná líbí se to všem, žádné úlety nejsou. Když dostanu fotku od kolegy maximální spokojenost. Když dostanu fotku od kolegy profíka špička i na TN !!!!Jádrem pudla je dobře zeditovaná fotka. Z amatérů to málokdo umí. Pořád honí pixely, ale upravit fotku v editoru podle křivek a histogramu je španělská vesnice.
Také bych měl raději EIZO, ale nakonec co s ním za ty prachy.

VeRe1983

Ano, TN je zastaralá technologie, já vím. Jenže s omezenými finančními prostředky musím zkrátka akceptovat co se nabízí. Oni si všichni myslí, že pokud mám nízké požadavky tak snad z plezíru. Ne, prostě mám určitý omezený rozpočet. Takže ne, celý svět se proti mě nespikl (měkké i prosím), ale má problém s chápáním psaného textu v tom ohledu, že se prostě pohybuji ve striktně daném cenovém rozmezí, přes co nejede vlak. Ty peníze navíc si prostě nenatisknu.

zelí

Nesouhlasím, našel jsem si to vlákno a měli pravdu. Napsali to samé co já a je to prostě tak. Za ty prachy to nebude žádná hitparáda.

Nekupovat TN!!! To je rada, kterou byste si měl odnést.

Jak jsem řekl, jděte do obchodu, rozdíl nejlépe posoudíte na vlastní oči.

VeRe1983

Ono je rozdíl mít pravdu a odpovídat na dotaz. Když se jich zeptám zda je lepší hovězí či vepřové, přičemž mi doporučí zeleninu tak je to sice moc pěkné, ale na dotaz to neodpovídá. Takže jsem prostě očekával odpověď ve stylu zn. a je nespolehlivá, zn. b o něco spolehlivější, možné doporučit případně zn. c. Nic více. Žádné mudrování, že bych si měl připlatit apod. Já bych si přirozeně připlatil, kdybych mohl.

zelí

Jinak posuzovat technologii displeje jako první je podle mě logické, protože je to ten nejdůležitější ukazatel kvality zobrazovadla.

VeRe1983

Jasně, tady máš pravdu jenže pořád zohledňuji jedno kritérium a to cena. A je pro mě důležitá pouze spolehlivost. Zda to pak bude mít DVI potažmo HDMI, rozlišení fullHD, panel IPS je bonus. Ale za nízkou cenu prostě počítám s totální holotou.