zjentek

Pomůžete prosím s řešením úkolu? (Přísahám, není do školy.)

Nevidíte a musíte denně brát jeden bílý a jeden červený prášek. V misce máte připravené na víkend 2 bílé a 2 červené tabletky a není nikdo, kdo by vám poradil. Na hmat jsou stejné. Jak to vyřešíte?

Nevím si zjentek rady 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

Nejlepší odpověď
Rokio

Každou rozpůlíš a vezmeš si půlku od těchto léků.

Další odpovědi
Filip84

Úplně banálně:

  • jsou-li to zbytné léky a opravdu nemáš žádné jiné v krabičkách, že bys si je vybalil, abys měl jistotu, že máš jeden bílý a druhý červený, tak si ty léky prostě nevezmeš a
  • jsou-li to léky nezbytné a opravdu nemáš žádné jiné v krabičkách, že bys si je vybalil, abys měl jistotu, že máš jeden bílý a druhý červený, tak bys zavolal Emergencias 911, tam by ti spojili RZS, tam bys jim popsal situaci a oni by zjednali pomoc, nebo by – prostě – přijela kolňa s lapiduchem a prášky ti přetřídila. Nehledě na to, že je spousta organisací, dobrovolníků, atp., kteří se zabývají pomocí nevidomým, každý nevidomý, který nikoho nemá, má opečovatelku, etc. etc. etc.

Špatný příklad!

aliendrone

Čumím jak péro z gauče! 😯 😯 😯
Rokio to vyhrál. Tímto mu udělují malé bez významné PLUS k jinak bezvýznamné inteligenci. Jen tak dál a MOŽNÁ se ti dostane i pochvaly před nastoupeným Žigulíkem. GRATULA! 😉 😂 😂

Disraeli

V sobotu ráno vstaneš a zobneš všecky 4 na ex. Netroškař. Anebo si dej jeden a jeden a modli se k Štěstěně.
Do víkendu vylepšit svůj vnitřní zrak.
Nediskrimuj ty prášky na základě jejich barvy. Jsou si rovny! ;)

Dát je na chvíli na Slunce a doufat, že po hmatu poznáš, že červený se trochu víc rozpálil než bílý. :D

cappuccino

Ktery blbec ti je dal do misky? Mel je nechat v puvodnim baleni!!

Tonda Káňa

Prostě to risknu, šance, že si vezmu správnou kombinaci, je 2/3, tedy cca 67%. To stojí za ten risk. Furt lepší než nesníst a potenciálně zemřít…

Edit: Rokio King 😁

magorvkleci

Všechny čtyři rozdrtit a smíchat, směs rozdělit na poloviny.

Rozdělit jeden po druhém na půlky. nesmichat, pamatovat si pozice a od každého prášku sníst půlku, je ovšem taky správně.

Tonda Káňa

magorvkleci, jako fajn řešení, ale jak vybereš přesnou půlku, když nevidíš? Slepej to těžko odvážíš…

Disraeli

aliendrone, ale jak to vyřeší ten případ. Když se nad tím zamyslíš, tak chápeš, že stejně nebude vědět, které si vezme (a nemůže ani vědět, které půlil, když neví, která je která). To prostě tuhle situaci nevyřešilo…
Ve výsledku si vezme půlku a půlku – ale stejně nevíš, půlku z čeho.

Tonda Káňa

Tak znova: Nakresli si to. Nebo si to představ se mnou: máš ty čtyři prášky, jsi slepej, nevydíš, kterej je kterej. Ty si je ale na stole nějak usopřádáš, třeba si každý dáš ho jednoho ze čtyř rohů toho stolu. Je fuk, jaká barva je kde, to je úplně jedno. Rozpulíš je, přičemž ty půlky nikam nepřesouváš. Vezmeš z každého rohu tu polovinu. Protože počet červených prášků je stejný jako počet modrých, tak ti ti půlky musí dohromady dát jeden červený a jeden modrý prášek.

Je to jednoduchý. To, že Filip84 píše, že jsem blbej, protože je to sám omezenec co nemá ani elementární logické uvažování, je jinej příběh a on se akorát sám ztrapňuje…

zjentek

Tóňa, to je nesmysl, jsou tam dva bílí a dva červený prášcy. Tedy takto ne, takto to máš celý blbě 🤦‍♂️

Tonda Káňa

😁👌

Tonda Káňa

Nebo to prostě rovnou půlíš a žereš, jak píše aliendron, ale to s tím stolem je možná názornější…

Disraeli

Však jo, máte recht. 🤣
Nedošlo mi, že rozpůlením všech 4 prášků vzniknou 2 červené a 2 bílé ((pokud se vždy ta polovina hned oddělí – nebo rovnou sní).
Ale na mou obranu.. kdo by čekal, že zrona Rokio napíše správnou odpověď o logické hádanky. To je samo o sobě matoucí a člověk by auomaticky přepokládal, že to to, co napíše, bude blbost. :D 🤣
Sorryjako

aliendrone

Disraeli>>> Uniká mi podstata tvé námitky. NEBO možná nerozumíš řešení.

On NEPOTŘEBUJE VĚDĚT jakou barvu má polovina, kterou žere. On potřebuje sežrat celkem celý prášek každé barvy, což návod splňuje.
Máš 4 prášky. Vezmeš první – polovinu sezobneš a druhou odložíš na druhý den. Vezmeš druhý prášek, polovinu sezobneš, druhou odložíš na druhý den. To samé i s ostatními. Hotovo, tak prosté, až sprosté. Co čekat od zjentka… DO ROKA A DO DNE zjentkokáre! 😉 😂 😂

Filip84

aliendrone: Ano, už tomu rozumím! 😅 Nicméně pořád nebyl vyřešen lapsus otázky, že otázka a priori předpokládá, že tableta se smí půlit. Většina léků, které je nutné si vzít (prášky na hlavu, atp.) se půlit nesmí, protože není zaručeno rovnoměrné rozmíchání oučinné látky v celé tabletovině. Respektive půlit se může, ale pak musíš sežrat obě půlky.

Tonda Káňa

Nekecej, už i tys to pochopil?! 😮 To ti to trvalo tak dlouho? 😂🤣

Takže se mi jistě omluvíš za to, že jsi mě nazval blbým, protože jsem to „nepochopil“…

Disraeli

… ne nesplňuje. 😂 Jak asi?

Má si dát denně jeden bílý a jeden červený. To zaprvé.
Jeden rozpůlí a dá si půlku (druhou půlku odloží na zítra). Vezme další prášek, rozpůlí a dá sí půlku (druhou odloží na zítra). A co si vlastně vzal? ↓
1-půlku bílého a půlku červeného?
2-nebo dvě bíle půlky?
3-nebo dvě červené?
NEVÍ. Protože neví, které prášky půli a které půlky žere ;)

Je na tom prostě stejně jako předtím. ;) Akorát má místo 4 nejistých celých prášků, 2 celé a 4 půlky… kde neví, co je co.
Rokiovi jsem dal bod za snahu, ale to řešení je ve své podstatě pitomé. Trochu mě zaráží, že v tom zrovna ty vidíš něco geniálního. 😂 Je to blbost.

Disraeli

Vzal si tedy dvě půlky… ale není jasné dvě půlky čeho (možnosti jsou tři, z nich jen jedna je ČÁSTEČNĚ správná. Každou jinou X dvě červené X dvě bílé). A to je jakoby jen jeden prášek. Tak mu ještě jeden chybí? A co má udělat, znova vzít dva prášky, oba rozpůlit a dát si je?

To je úplně stejné jako před rozpůlením. Taky může hádat, vezme si jeden a jeden a bude doufat, že jsou to ty správné (ale celé, namísto půlek).
Tohle „řešení“ nenabízí žádný způsob, jak ty prášky rozlišit a jak je vzít správně.

Disraeli

OK, beru zpět 🤣🤣 Už mi to došlo… za předpokladu, že je rozpůlí všechny a vždycky ty půlky od sebe rozdělí (celkem na dvě hromady) – tak ve výsledku budou 2 červené a 2 bílé v každé hromě.
Sorry, akorát mi to z tvého popisu nedošlo (tj. asis myslel, že sežere z každého toho prášku polovinu, což by asi mělo být správné řešení). 🤣

Tak to Rokio neMILE překvapil. To bych od něj nečekal (takovou logickou zradu)… 🤣

Tonda Káňa

Aliendrone, gratuluji, právě jsi podle místního arcimentála Filipa84 blbej. Jsme v tom spolu 😁

Disraeli

Rokio, to je ti nanic. Akorát budeš mít každý prášek rozdělený na dva, ale stejně nebudeš vědět, který je který (tedy stejně nebudeš vědět, které si dáš). Ale máš bod za snahu.

Disraeli

Pašák, Rokio, musím se mu omluvit. ;) 🤣

Tonda Káňa

Btw něco podobného jsem našel zde https://hadanky-a-hlavolamy.web­node.cz/news/lo­gicka-uloha-prasky-na-srdce/

Tonda Káňa

Pokud si dá ty prášky třeba do řady nebo každý do dávkovačů (separuje je) a každý tam rozpůlí a **nesmýchá ** to, tak pak v tom nevidím problém…

Problém by byl, pokud by je musel brát v jiné časy. Ale pokud si je vezme současně a není to z hlediska dávkování problém, tak pak má Rokio pravdu.

Disraeli

Tak znova: Kdyby věděl, který prášek je který, nemusel by je půlit. Prostě by si vzal jeden a jeden (pokud by je měl předem oddělené v nějakém dávkovači apod.).
On neví, který je který… a prostě je rozpůlí – tím mu akorát vznikne plno rozpůlených prášků a bude v tom mít ještě větší bordel.

(Řešení v tom odkaze je stejně blbé, jako v tomle případě. Rozpůlit prášky pro zorientování a správné dávkování nepůmůže.)

Filip84

Disraeli: Nevysvětlíš mu to: je blbý! 🤓😅

Tonda Káňa

Kdo je blbý teď, když Disraeli přiznal, že se mýlil? 🤓😅

Chceš to ještě jednou vysvětlit? Vážně, jenom musíš trochu zapojit hlavu (neožer se zase!) 🤣🤣🤣

Disraeli

Hele, hele, hele..! Bacha na moje ego! 😅 Příznávám, že došlo k NĚJAKÉMU omylu, ale nevím co to bylo zač. Asi nějaká chyba v matrixu.
Disraeli se neplete, jen má někdy slabší chvilky, 😅😅😅 A může za to Rokio, jako (nevím sice proč, ale jo 😅).

Filip84

Disraeli: Přesně! 😎

„Sultán“ vezme 4 tablety a rozpůlí (pozor na to, ne všecky tablety lze půlit bez oučinku na oučinnou látku!), a ze 4 prášků, 2 bílých a 2 červených, bude mít 8 půlek, 4 bílé a 4 červené, takže ještě větší chaos! 😅

Ale hlavní mentál mu tleská! Tak od toho tu je, že? 🤓

Tonda Káňa

Tak zřejmě se předpokládá, že ty tablety jsou homogenní, tedy že ta látka je tam rovnoměrně rozprostřena.

Filip84

Káně: Ne, to je blbost! To nemůžeš předpokládat! 🙄 Musíš si přečíst, minimálně, příbalovou informaci – tam to je.

Mohou to být tabuletae obductae, ty ani nerozpůlíš, jen tak lehce. „Prášky“ nemusí být nutně tablety, mohou mít formu pastilek – to není to samé! Dispergovatelných tablet, různou formu.

Tonda Káňa

Tak jde zřejmě o logickou hádanku, tam se dělají jisté i nevyřčené předpoklady…

Tonda Káňa

Rokio = genius 😁

Dobrá práce, to mě nenapadlo 👌😊

Disraeli

Stejně nebude vědět, jestli si dá jeden bílý a jeden červený. Klidně to můžou být dva červené nebo dva bílé. A to je půlky, takže si vezme jen jeden prášek. Ale potřebuje od každého jeden.
Akorát, pokud by byly nějak jedovaté (ve větším množství) tak těmi pálkami minimalizoval množství

Pokud by věděl, který je který, nemusel by je půlit… Po rozpůlení na tom bude stejně jako předtím. Jen místo 2 b. a 2 č. prášků tam teď bude mít 8 půlek – nevědíc, který je který…

Disraeli

Respektive třeba 4 půlky (pokud by půlil každý den jen dva prášky) a NĚJAKÉ dva celé – ale to je ve vysledku jedno. Šance na výběr správného by to nevadilo.