Deli

Pomůžete mi se slovní úlohou mé dcery? Jsem se do toho zamotala a nejsem si jistá, jak to je… Děkuji.

Kolik dětí je v rodině, jestliže Martin říká: Mám tolik bratrů jako sester.
A jeho sestra říká: Mám dvakrát tolik bratrů jako sester.

Doplňuji:
Ano, je to primitivní. Odpověď jsem věděla hned, pak jsem se ale do toho nějak zabrala, abych si byla jistá… a teď už si nejsem jistá ani kolik sester mám já sama. 🙂

Nejlepší odpověď
RedC22

4 bratři a 3 sestry, celkem tedy 7 děcek.
Jak na to přijitít?
Buďto to budeš zkoušet – tedy vymyslíš čísla, která vyhovují první podmínce a ověřuješ, jestli platí podmínky druhá.
Nebo sestavíš nějaký rovnice, jako třeba toto:
b-1=s
2*(s-1)=b
http://www.wol­framalpha.com/in­put/?i=b-1%3Ds%2C+2*%28s-1%29%3Db

Další odpovědi
Anuket

Bratry označíme jako x, na druhou rovnici dosadíme číslo 2, což se rovná dvojnásobku bratrů.

Rovnici ani nemusíme počítat – vyjde nám x = 2.

Bratři jsou dva, sestra je jedna.

Když Martin říká, že má tolik bratrů, jako sester, tak nepočítá sebe, tudíž říká, že má jednoho bráchu a jednu sestru. Jeho sestra má bratra Martina + jednoho dalšího. 🙂

Mimochodem M. – tuhle odpověď po tobě nikdo nechtěl, když nechceš poradit, když si někdo neví rady, tak neodepisuj, nebo když to víš, a je to pro tebe tak strašně primitivní, tak napiš, jak to je. O poučování tu nejsme, k tomu když nás požádá někdo, jako je Deli a víme, že opravdu nedělá svůj domácí úkol a také ráda pomůže.

M.

Vždyť je to primitivní.
Doplňuji:
Anuket: A po tobě nikdo nechtěl, aby jsi reagovala. Pokud se to nebude někomu líbit, tak to – samozřejmě, jak neobvykle – smaže. Tím jsem jen chtěla trochu naznačit, že není v čem se zamotat.
A ne, nenapíšu výsledek, protože na tohle zde nejsem. Nestarám se ani o to, kdo je zlatý či stříbrný, tudíž na každého stejně. K úkolům jsem maximálně jen dopomohla, jenže v tomhle se to podle mě ani nedá bez výsledku. Řešení jsem zde nikdy nepsala a ani to neplánuju, i kdyby to bylo 1+1.