zjentek

Pomůžete mi pochopit tlak el. ohřívače vody?

Tlak 6 barů u bojleru znamená přesně co? Má představa je taková, že ho v domácnosti zavěsím na zeď, připojím vodu (zde jako přípojku přítoku použiji přiložený pojistný ventil, zapojím do el. sítě a hotovo. Tlaku uvedenému ve specifikaci nerozumím 🤷‍♂️

Tak ještě podotázka:

Jak důležité (všeobecně) je přidat na přívodní trubku před bojler, respektive před pojistný ventil se zpětnou klapkou ještě i redukční ventil, nejlépe s manometrem?

Odpovědi
Hlada

Je to maximální možný tlak ve vodovodním řadu. Pojistný ventil je zpravidla nastavený na tlak 0,63 MPa.

Dochy

Obvykle maximální provozní tlak. Je tak i uveden na štítku. Tlak v rozvodu by měl být tuším 4–6 atm, takže by to mělo být v pohodě. Naprostá většina vodovodních zařízení je domenzována právě na 6atm, pokud bys měl v rozvodu víc, měl by sis nechat instalovat redukční ventil, jinak hrozí problémy se vším možným (bojler, kotel, pračka,…)

Dochy

Redukční ventil: Jen v případě, že budeš mít potíže s vysokým tlakem (vody) obvykle nebývá potřeba. A pokud jej budeš potřebovat tak doporučuju ne před zpětný ventil od bojleru, ale na přívod hned za hlavní uzávěr – abys na vodovodních bateriích měl stejný tlak vody na teplé i studené.

zjentek

Hlada, dobře, takže podmínku splňuji? (Běžná domácnost, tzn. přívod vody = dřez umyvadlo sprcha geberit zahradní ventil a ten bojler)

Hlada

To se dá zkontrolovat jedině manometrem. S odběrnými místy to nesouvisí. Až na výjimečné situace je tlak nižší.

Hlada

Redukční ventil se běžně nemontuje, protože tlak přes 6 atm se může vyskytnout jen výjimečně při nedodržení smluvních podmínek.

Dochy

Jak si představuješ to nedodržení smluvních podmínek?

zjentek

Jo, jak si ho představuješ? Mě to zajímá, bo tady mám jednu nejasnost.