standa123

Pomoc s výběrem kalače

Poradí mi někdo s výběrem kalače? Osobně se mi zamlouvá cenově tento Fiskars: http://www.danesi-shop.cz/drevo­rubecky-stipaci-kalac-2500-fiskars-x37-122160/d-71720/
Má s ním někdo zkušenost případně mi doporučíte něco jiného?

Díky Standa

Nejlepší odpověď
Pájo

Osobně bych doporučil „neprofesionální“ kalač… s dvojnásobnou šířkou ostří hlavy a větším úhlem stoupání ostří (širší hlavu). Váhu hlavy do 2,5 kg považuji osobně za optimální volbu. Používám obyčejný kalač za třetinovou cenu (zakoupeno v prodejně M.A.T.). A nim. 2 samostatné ocelové klíny s perlíkem. Pro práci u domu, nikoli na profi v lese. Štípu takto doma cca 40 m3 ročně.

Další odpovědi
tuCZek

skvely vyber,jen pozor na tu vahu pres 3,68kg neni nic s medem :)

venkovan

Je to zřejmě nový typ, občas jsem si půjčoval trochu jiný kalač. Ten byl lehčí, ale výborně se s ním štípalo švihem. Co říci. Skandinávci dají hodně na ergonomii nářadí a taky aby bylo účinné. takže věřím, že úhly kalače jsou ideální, stejně jako tvar ostří.
Takže pro profíka skvělé nářadí, které nebude trpět vlhkostí jako dřevěný topůrka. Ale pozor – výrobce někdy uvádí, že životnost topůrek je cca 10 let, i když v praxi podstatně delší. A viděl jsem u sousedů přeražené topůrko sekery.
Pokud bych štípal doma malé množství -tak do 20m3 ročně), po práci nářadí uložil do sucha,třeba bych se podíval po levnějších výrobcích s dřevěným topůrkem. Nicméně, i doma na štípúaní dřeva si někdy zasloužíme trochu pohodlí s profi nářadím.
Třeba jendahu až se vrátí z práce poradí dle svých zkušeností.

Johny_r

S tímto konkrétním zkušenosti nemám, ale mám velkou sekeru Fiskars a ve srovnání s čímkoli jiným je naprosto dokonalá. Prochází polenem jak nůž máslem. Tato určitě nebude jiná.