Avatar uživatele
Larissa

Poměr odporovací – je, nebo není?

Když mám třeba větu: Pokoušela se mi něco říct_ a přitom ze mně nespouštěla oči.

Jedná se o poměr odporovací, takže se tam píše čárka?
Znám poučku, že pokud se „a“ dá nahradit spojkami ale, avšak atd, že se o něj jedná, ale nejsem si u tohoto jistá.

Avšak u věty: Všechno jsem zvládla, a přitom jsem se na to nepřipravovala. Tam to vím jistě, ale u věty výš ne. Poraďte, prosím, a vysvětlete, ať v tom mám jasno!
Předem děkuji…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? bolak před 4252 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
manon

Já jsem zvyklá se zaměřit na to, že pokud se dá říct místo „a " "a současně“, tak bez čárky.
Pokoušela se mi něco říct a současně ze mně nespouštěla oči.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

Zde se o poměr odporovací nejedná. To, že se Vám pokoušela něco říct, a to, že z Vás nespouštěla oči, se přece nevylučuje. Zde není „přitom“ ve významu „navzdory tomu“, nýbrž ve významu „zároveň“.

Je to tedy klasický slučovací poměr, a tudíž bez čárky.
Ještě musím upozornit na " ze mně nespouštěla oči* „ – jedná se o druhý pád (z koho / z čeho“), správně tedy napíšeme ZE MĚ.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
baghira

Činnosti „pokoušela se mi něco říct“ a „přitom ze mně nespouštěla oči“ si nijak neodporují (narozdíl od činností „zvládla jsem“ a „nepřipravila jsem se“).
Nicméně to je jen moje logická úvaha, která s jazykovědou nemusí mít nic společného.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek