Poklička

Když jeden z vlastníků 1/6 RD zemřel, komu ta jeho polovina třetiny po jeho smrti připadne?

Dobrý den, prosím Vás o radu. Když v rodinném domě je v katastru nemovitostí uvedená ve SJM 1/3 domu, to znamená, že každý vlastní polovinu té třetiny. Když jeden z nich zemřel, komu ta jeho polovina třetiny po jeho smrti připadne? Čí to pak bude, když za života obou patřila oběma (půl na půl)?A měli to ve ve SJM? Předem děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Dochy

SJM je bezpodílové. Takže pokud je v SJM 1/3 pak oba vlastní dohromady tu 1/3. Že každý vlastní polovinu z té třetiny je zjednodušení se kterým můžeš v určitých situacích narazit. Například není možné aby jeden z manželů prodal tu svou 1/6 domu. Museli by se dohodnout, nebo by musel rozhodnout soud.

V případě úmrtí se pak ta 1/3 opravdu rozdělí, nejsem si jist jak je to s časovými poměry, jestli 1/6 připadne pozůstalému okamžitě nebo až po proběhlém dědickém řízení kde se ofic. ta původní 1/3 rozdělí. Nicméně ta druhá 1/6 proběhne dědickým řízením a rozhodne se o ni buď podle závěti, nebo podle dohody pozůstalých, nebo ze zákona. Pokud se bude dědit ze zákona a manželé byli bezdětní, pak pozůstalému připadne i ta druhá 1/6.

Další odpovědi
autacek

Po smrti zůstavitele proběhne dědické řízení, kdy se bezpodílové vlastnictví rozdělí formálně na podílové, 1/6 zůstane přeživšímu z manželů, zbývající 1/6 se pak připadne dědicům. Vlastníci ostatních podílů (nejedná-li se o dědice) v tom nehrají roli.

Mc Merkurion

… přestože je to trochu chaoticky napsaný, tak po smrti připadne majetek, i polovina z 1/3 dědici/ům …

elkon

Každý vlastník má o vlastnictví doklad a v katastru je každý vlastník uveden. Pokud některý vlastník zemře, připadne jeho podíl dědicům, dělí se jeho podíl stejným dílem, pokud se zbylí nabyvatelé nedomluví jinak.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.