bc

Pokud pustíte plynovou troubu bez zapálení ohně, může po minutě až dvou způsobit volání z mobilu samovznícení?

Doplňuji:
Jak je tedy možný, že dcera pustila plyn, nezapálila oheň, dvakrát troubu kontrolovala – nevěděla vůbec jak se s ní zachází. Při druhém otevření trouby telefonovala, a v tom okamžiku vznikl oheň, který ji popálil obličej a ruku?

Nejlepší odpověď
anonym

Nemůže!

  1. Mobil je uzavřený bez jakéhokoliv jiskření(při hovoru se jen aktivují mikročipy a akumulátor jen trvale napájí malým napětím).
  2. Samovznícení je samovolné, bez vnějšího podnětu (pouze za souběhu určitých podmínek teploty, tlaku a dalších).

3)Běžné trouby mají pojistku proti úniku plynu bez hoření (pod. jako bimetal u karmy).

  1. Klasika je při zazvonění domovního zvonku, kde je Wagnerovo kladívko.

P.S. ad Drap, hypotetické úvahy nemají pražádnou souvislost s konkrétním předmětem otázky.
Doplňuji:
Ad doplnění otázky – samotný mobil nemá s vyšlehnutím plamene naprosto žádnou souvislost.
Ostatní možnosti už popsal mosoj. Diletanská obsluha je častou příčinou úrazů, ale mobil je v tom nevinně.

Další odpovědi
mosoj

  1. Samovznícení není zapálení jinou inicializací !!
  2. Od mobilu ne, ale při pokusu zapálit takovouto troubu čímkoliv, dojde určitě k menšímu výbuchu. V nejhorším se jenom leknete nebo vás to popálí.
  3. Pokud dosáhne množsví plynu v místnosti

výbušné koncentrace, stačí k inicializaci výbuchu jakákoliv jiskra, třeba i od vypinače. Stačí i vybití statické elektriky z vašeho oblečení. Pokud vím v mobilu nic nejiskří ( jedině snad připojení na nabíječku), ale v jiných přístrojích ano.
Doplňuji:
opravuji – iniciací !!!

Drap

Teoreticky by minuta stačit neměla. Záleží všk na množství unikajícího plynu, na velikosti a těsnosti místnosti ,na teplotě dalších věcech.

lexx

může, již 5% koncentrace plynu je výbušná

Hlada

Mobil určitě zapálení plynu nezpůsobil. Ty informace jak se to stalo mi nedávají smysl. To, že v plynové troubě musí hořet plamen aby pekla musí být jasné i dítěti předškolního věku. Troubu údajně dvakrát kontrolovala, nic nehořelo, žádné teplo, nepochybně byl cítit plyn a přesto plyn nevypnula? Kolik je dceři let? Je jasné, že plyn unikal tak dlouhou dobu, až se vytvořila výbušná směs, kterou nějak zapálila. Nemá sporák piezozapalovače? Teď už je jedno jak se to stalo, věřme, že se z toho dostane bez následků. Holt je to poučení, že batolata jsou rychlá a musejí se pořád hlídat.

hunter

podle mě je to blbost, ale možne je vše takbych to nezkoušel. ale minuta je málo aby se plyn dostal ven ze zavřené trouby do bytu a způsobil výbuch

mosoj

Bod 4, mé odpovědi. Všechno ostatní je velmi nepravděpodobné.

mosoj

Jaké máte zapálování trouby – jestli jiskrové – je možné že nevědomky zmáčkla čudlík, když nic neznala.

bc

Stará trouba, zapalovat nutno sirkou nebo zapalovačem.