Rokio

Pokud psychotik vysadí antipsychotika bez úmyslu poté spáchat trestný čin, ale pak udělá zločin, jedná se o opilství?

Za opilství je trest „pouze“ 3 až 10 let. Za takovou vraždu, nebo úmyslné obecné ohrožení je trest vyšší.

Trestného činu opilství se člověk dopustí, když se třeba i úmyslně uvede do stavu nepříčetnosti, ale ne s cílem v takovém stavu spáchat trestný čin. Jedná se tedy o kvazedelikt a je to nedbalost.

O úmysl by se jednalo při tzv. napití se na kuráž. V této otázce ale píšu o actio libera in causa culposa.

Ptám se vás tedy na to, jestli by se jednalo o pouhé opilství, kdyby blázen bez léků někoho zamordoval, tedy o nedbalost (actio libera in causa culposa), nebo se pachatel úmyslně přivedl do stavu nepříčetnosti se záměrem spáchat daný trestný čin (actio libera in causa dolosa)?

Přečetl jsem si tento článek a moudřejší z něho nejsem: https://www.prav­niprostor.cz/clan­ky/trestni-pravo/vztah-nepricetnosti-k-trestnemu-cinu-opilstvi

Také jsem hovořil s právníkem z detence a ten neví. Neposkytl mi jasnou odpověď.

Podle mě by se mělo jednat o actio libera in causa culposa, tedy úmyslné uvedení se do nepříčetnosti, ale ne s cílem spáchat zločin.

Nejlepší odpověď
Edison

Jdi už do háje s těmahle otázkama. Patláš se v tom pořád dokola… Zeptej se svýho doktora a hlavně si vem prášky.

Další odpovědi
klumprt

„Požitím nebo aplikací návykové látky“ není rozhodně totéž co „vysadit antipsychotika“.

Takže ne. Jednalo by se o nepříčetnost nebo zmenšenou příčetnost § 26 a 27. A to bez ohledu na to, s jakým úmyslem by pachatel antipsychotika vysadil. Ovšem, že by ho soud nechal jen tak být, to asi těžko. Patrně by dostal ochranné léčení třeba i ústavní formou.

elkon

Jestli máš problém, tak jdi psychiatrovi a neotravuj tu pořád dokola. Už je to únavné. Tady nikoho ty tvé bláboly nezajímají. To ti ještě nedošlo? Asi máš „dlouhé vedení“. Nebo někomu řekni, ať ti zamkne počítač.

briketka10

Pokud psychotik vysadí antipsychotika bez úmyslu poté spáchat trestný
čin, ale pak udělá zločin, jedná se o opilství?
Ne. Psychotik, když vysadí antipsychotika a bez úmyslu poté spáchat
trestný čin. By se musel nejdříve opít. Ale to už je samé kdyby to jsou
chyby.
Ptáš se nás furt dokola na ty samé otázky, které náleží pouze lékaři.

Mc Merkurion

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=KSHQIYCD1UQ