Rokio

Pokud nepříčetný člověk něco provede a způsobenou škodu zaplatí z pojistky na blbost, půjde o pojistný podvod?

Když dotyčný něco například rozbije a nedokázal přitom rozpoznat nebezpečnost svého konání nebo své jednání ovládat a po činu si uvědomí, co natropil, dopustí se podvodu, pokud to nechá zaplatit pojišťovnu, jestliže dana osoba má pojištění odpovědnosti?

Nejlepší odpověď
Filip84

To je pořád dokolečka dokola.

Aby něčí skutek mohl být spáchán v nepříčetnosti, tak ale ta nepříčetnost musí být (objektivně) ustanovena. Jinými slovy, něco se stane, zavede se nějaké vyšetřování (správní orgán, policejní orgán, podle toho, co se stalo, ale i např. civilní soud), a na základě toho vyšetřování se přijde na to, že ten pachatel skutku byl nepříčetný.

Nikoho nezajímá, co dělal činec po spáchání skutku. To není jakkoli relevantní pro posouzení toho, byl-li příčetný, či-li nic.

Pokud byl někdo shledán, páchaje skutek, nepříčetným, je to okolnost vylučující zavinění také v občanském právu. A jestliže se nachází objektivní skutečnost, která vylučuje zavinění, nenese činec občanskoprávní odpovědnost.

Jestliže činec nenese občanskoprávní odpovědnost, co by za něj pojišťovna měla platit?

👉 To je naprosto a komplexně nesmyslný dotaz! 🤪🙄🙄🙄 👈

Další odpovědi
Ametyst

Podstatné je, jestli pojišťovna, která s nim sjednala pojištění, věděla o jeho psychických problémech. Určitě by se kroutila, kdyby mělo každy měsíc dojit k pojistnému plnění, protože psychicky narušený člověk něco rozmlátil, a způsobil nemalou škodu.

elkon

Pokud nedokáže své chování ovládat, tak je nebezpečný a patří do cvokhausu. Pojišťovna sama zhodnotí situaci a podle toho se zařídí.