Rokio

Dopustí se trestného činu nevhodný dárce, který půjde darovat krev, ale odmítnou ho (dárce ví, že má nevhodnou krev)?

Představte si, že si nějaký člověk umane darovat krev a půjde ji darovat, přičemž moc dobře ví, že nesplňuje požadavky. Na transfůzi mu řeknou, že darovat nemůže po odběru krve, protože zjistili, že v ní jsou škodlivé látky, které dárcovství krve vylučují. Daná osoba se poté omluví a odejde.

Dopustí se nevhodný dárce o pokus oblížení na zdraví? Podle mě to není ani přestupek, protože nevhodný dárce nechtěl nikomu ublížit, ale bez přiměřených důvodů spoléhal na to, že jeho krev příjemce nepoškodí, protože ještě není tak špatná. Dále nezpůsobilý dárce neměl v úmyslu příjemci ublížit, ale krev chtěl darovat pro peníze, nebo aby nemusel do práce. Jedná se tedy podle mě o nedbalost a čin nebyl dokonán.

poznámka: Nedbalostního trestného činu se nelze dopustit ve fázi pokusu, ani přípravy. To stejné platí o přestupcích zaviněné z nedbalosti.

Nejlepší odpověď
annas

Dárce se jednoduše vyřadí, pokud se zjistí, že jeho krev není vhodná.

„Každý dárce před odběrem vyplňuje dotazník, ve kterém, mimo jiné, odpovídá na otázky týkající se náhodného nechráněného pohlavního styku. Pokud na tyto otázky záměrně odpoví nepravdivě, ohrožuje příjemce krve. Každá darovaná krev je nadto samozřejmě testována na různé infekce, nejen na HIV tak, aby se co nejlépe předešlo jejich přenosu na příjemce. Je také důležité vás upozornit na to, že to, že je vaše partnerka HIV negativní, neznamená, že jste HIV negativní i vy.“

Dárci krve hrozí postih za zamlčování nebo podání lživých informací. Může to být považované za trestní čin. v případě ohrožení života.

Doc informační léták o dárcovství krve – IS MU – Masarykova …ovani-krve-6494.html

Testování HIV
Dobrý den, zajímalo by mě, jak se při dárcovství krve testuje krev na HIV. Vím, že se testuje hned při odběru duálním testem, ale co když se dotyčný člověk nakazil například před 14 dny a není možné ještě nákazu zjistit?

„Když jsem byla na odběru, sestřička mi po týdnu volala, že je krev v pořádku, ale jak může vědět, že opravdu je když neví, jaké bylo mé chování před odběrem. Vytváří se protilátky v krvi i když je krev uzavřená ve zkumavce? A testuje se krev znovu například po 3 měsících?“

Odpověděl : MUDr. Ivo Procházka CSc., 3. 3. 2015

„Krev je při dárcovství vždy testována, ale samozřejmě tam to riziko, že někdo daruje již infikovanou krev krátce po nákaze, vždy je a nelze ho s jistotou vyloučit. Transfuzní služba se riziko snaží snížit výběrem (a samovýběrem) dárců, aby tedy krev nedaroval člověk v aktuálním riziku nákazy (zejména čerstvé). Dalším opatřením je používání krve pouze v nezbytných případech. Pokud je někdo dárcem krve, tak samozřejmě to nemá být proto, aby ten člověk zjistil, že "je v pořádku“. K tomu slouží poradny, kde se člověk i dozví, kdy jeho výsledek může být spolehlivý. Testovat krev po třech měsících, resp. znovu pozvat k testu dárce, znovu nejde, ta darovaná krev je již v té době vždy použitá. U nás zatím k přenosu od dárce nedošlo, dle mediálních zpráv bylo podezření, že se to stalo na Slovensku."

http://www.hiv-testovani.cz/po­radna/testy-krve-141.html
http://www.hiv-prevence.cz/po­radna/dar

--

Zřejmě stále platí, že dárce je uvolněný ze zaměstnání, může získat peníze, ještě nějakou úlevu na dani.

Moje spolužačka, která bydlela v době studia v privátu, měla málo peněz. Pravidelně dávala krev za peníze. Jde v pravém slova smyslu o zištnost? Někomu i sobě pomohla, i když dostala za pomoc zaplacené.. Peníze pomohly překonat špatnou finanční l situaci.

Další odpovědi
ivzez

Ne.
Odmítnutí nevhodného dárce není trestný čin.
Měl by ses naučit otázky správně formulovat.

(Doplnění otázky jsem tentokrát nečetla, odpovídám jen na otázku.)
_______

Doplňuji (po opravě otázky):

Pokud někdo ví, že není vhodný dárce, ví i proč.
Takže by mohlo jít o „obecné ohrožení“.

Není pravděpodobné, že by ten člověk nechtěl příjemce
ohrozit, musel by totiž vědět, že by tou krví někoho ohrozil.

Rozhodně to nevidím, jako „nedbalostní čin“
____

Rokio, každá otázka i odpověď má vyznívat jednoznačně. Měl by
sis dávat pozor i na pravopis (trestný → přídavné jméno tvrdé).

Mc Merkurion

… odmítám číst tvoje romány, stačí nadpis…

… i dítě školou povinné ví, že „Nevědomost hříchu nečiní“, vysvětlení pro věřící zde: https://www.vi­ra.cz/texty/o­tazky-a-odpovedi/nevedomost-hrichu-necini …

… nejen že jsi nedával ve škole pozor, ani správný katolík nejsi, jelikož katechismus jsi asi prospal …
… někdy stačí použít mozek (to má většina v hlavě, aby jí neduněla) a víme jasnou odpověď …
… někdo, kdo nesplňuje požadavky vzděláním se stejně chlubil a fungoval jako psychologický poradce dětem na netu >>> to už je pomalu na zavření …
… nauč se lépe formulovat otázky, na to stačí základní vzdělání: jak mámbez doplnění poznat, kdo se dopustil trestného činu (odmítnutý nebo odmítající) ???

Drap

Nejedná se o trestný čin

Dochy

Pokud předem ví, že jeho krev je nepoužitelná, pak přinejmenším úmyslně způsobil škodu transfúzní stanici ev. zdravotní pojišťovně nebo kdo ty odběry platí a zajišťuje. Možná by se to dalo kvalifikovat i jako obecné ohrožení. Propašovat infikovanou krev do systému by také mohlo být kvalifikováno jako teroristický čin.

A nepiš o nedbalosti když v dotazu píšeš „dárce ví…“

Kelt

Dárce může o své krvi vědět nebo ne, ale každá krev se posuzuje a hodnotí, zda je použitelná. Mezi dárcem a příjemcem je hodně kontrol.

Rokio

Mc Merkurion: Přestaň mě prosím urážet. Máš sice pravdu, ale říkáš to dost nevybíravým způsobem. Kdybych řekl mentálně retardovanému člověku, že je retard, tak by to také byla urážka. To stejné platí o oslovení tlustého člověka bečkou sádla (zde míněno obrazně). Přiznávám, že jsem poradenství na Alíku poskytoval, ale už ho neposkytuji pár let. Policie města, ve kterém žiji, na tom neshledala nic závadného (sám jsem se k tomu přiznal policii). Ve škole jsem nebyl tak chytrý, ale byl jsem velmi snaživý a učil jsem se pragmaticky, nikoliv hloubkově. Snažil jsem se získat co nejvíce jedniček a dvojek, abych mohl odolat těžšímu učivo, ze kterého bych dostal špatné známky. Když vynechám pubertu, tak jsem měl dobré vztahy s učiteli a žáky.

ivzez

Rokio,
nikdo tě neuráží.

Na to, že máš nad formulacemi otázek přemýšlet, tě upozorňuji snad celou dobu, co se tu na něco ptáš.

Ještě důležitější je to u odpovědí, které od tebe často bývají zavádějící nebo nesmyslné, protože odpovídáš na něco jiného, než na co se tazatel ptá.

Pokud někoho záměrně urazíš, je to urážka. Pokud tě někdo upozorní na chyby, které často opakuješ, nejde o urážku. Je to kritika, nad níž by ses měl zamyslet a zapracovat na tom, aby chyb ubylo.

S názorem Mc Merkuriona na tvé „poradenství“ souhlasím.

Rokio

ivzez: Dobře. Beru to zpět. Omlouvám se.

Mc Merkurion

… jsem zvyklej mluvit tak, jak mi zobák narostl, nejsem politik …
… ptáš se na to jestli je to trestné >>> odkaz na bibli jasně vysvětluje, o čem je řeč, jestliže vím, že mám třebas AIDS, a přesto se rozhu darovat krev, je otázkou, zda tak činím z nevědomosti, nebo právě proto, že se snažím ostatní nakazit …
…stále se ptáš na trestné činy, ale ne vše, co stejně vypadá a stejně se i tváří, je stejné >>> film Vyšší princip https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vy%C5%A1%C5%A1%C3%AD_­princip_(film) https://www.csfd­.cz/film/5342-vyssi-princip/prehled/ „Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem“ … chápeš rozdíl ???
… opravdový dárce nedaruje krev proto: „ale krev chtěl darovat pro peníze, nebo aby nemusel do práce“, ale bezplatně proto, že chce ostatním pomoc … zdá se, že v otázkách slušnosti velmi tápeš, a je otázkou, zda je to výchovou ve škole či doma, a tvoje snaha s tím nemá nic společnýho …
… a teď popravdě: k čemu jsi chodil do školy, která stála daňové poplatníky peníze, když nabité vědomosti nehodláš dále využívat ve prospěch společnosti (to ti nezazlívám, to nikdo), ale ani jako způsob opatřování si prostředků na živobytí … a nechoď na mně zase s ID …

Rokio

Mc Merkurion: Dobře. Asi jsem to trochu přehnal. Zpětně si uvědomuji, že jsi se mě nesnažil urazit, ale jednalo se o kritiku s úmyslem mi pomoci. Omlouvám se, Mc Merkurione.

Pepa25

Každý dárce podepisuje prohlášení, takže se bavíme o nepravdivém prohlášení. To má samozřejmě (jako každý právní úkon) nějaké důsledky – nemusíme se hned bavit o trestněprávních, může jít o přestupek nebo ani o to.
Pokud jde o záležitost, která se podchytí vyšetřením, tak bych očekával, že vědomého nepravdivého prohlašovatele jednoduše napořád vyškrtnou ze seznamu možných dárců.
(píšu do diskuse, protože tento názor je z mé strany spíš jen spekulace a nevím, jak tuto situaci mají transfúzní stanice ošetřenu – předpokládám ale, že to řeší, protože v prohlášeních mívají např. to, že potenciální dárce nebere vyšetření jako testování na AIDS atd.)