huxa

Pokud mě soud odsoudí k zaplacení škody např. deseti milionů, jak po mě bude tyto peníze vymáhat?

Pokud s manželkou pracuji za minimální mzdu, máme dvě malé děti, stěží teď vyjdeme s financemi, jak po mě někdo bude vymáhat deset milionů Kč? Bude mi po dalších 800 let ztrhávána tisícikoruna z měsíčního platu? Bude mi po celý život zabavován plat?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Jak rehu, tak tforo nemají pravdu. Stačí si zjistit nezabavitelné srážky a je to.
Takže dejme tomu, že nebudeš mít žádný majetek, budeš ženatý a 2 děti.
Tvůj plat je 10 tisíc čistého, na srážkách zaplatíš: 0,–Kč. Pokud bude tvůj příjem 15 tisíc čistého, zaplatíš 2862,–Kč – respektive bude ti sraženo ze mzdy. 12138,Kč ti zbyde.

Zdroj: http://www.vy­plata.cz/vypoc­ty/vyse-nezabavitelne-castky-ze-mzdy-15.php

Další odpovědi
tforro

Exekučně – srážkami ze mzdy. Budeš dostávat až do konce věků jen dvojnásobek životního minima a zbytek bude splátka dluhu. Takže ti v budoucnu může být jedno, jestli budeš zametat ulice za 10tis, nebo budeš dělat ouřadu za 30tis, vždy dostaneš ze svého platu dvojnásobek životního minima a nikdy těch 10mil. nezaplatíš.

ivzez

Jakou škodu máte na mysli?

Nepředpokládám, že by někdo půjčil
10 miliónů člověku s minimální mzdou…

V ostatním souhlasím s Raibekem.

ReHu

Jo.
Budete mít do konce života životní minimum.

Když se někomu způsobí škoda, myslíš, že když se někdo nesnaží, nemusí škodu zaplatit?

A pokud bys měl peníze bokem, pozor na všímavé sousedy.

Zaibatsu

Insolvenční řízení, úpadek řešený oddlužením je řešení…

ivzez

Zaibatsu,
člověk s minimální mzdou na oddlužení „nedosáhne“.
Nedokázal by za pět let splatit 30 % dluhů.

ReHu

Raibeku, o vypadá jako návod švihnout šikovně 10 mega, trochu splatit a užít si třeba 15 pohodovýčb let.

Chytrý ekonom by věděl,

ivzez

Člověku s minimální mzdou žádná banka
ani nebankovní instituce nepůjčí 10 miliónů.
Navíc dluhy přecházejí do dědictví…

ReHu

Ivzez, myslím že nemusí jít jen o nesplacenou půjčku.
Může to být autohavárii, nedodržení pracovních postupů v zaměstnání či jiné, při čem může vzniknout tak velká škoda.

ivzez

Na autonehodu má povinné pojištění, případně havarijní pojištění

Zaměstnanec odpovídá za škodu způsobenou zaměstnavateli do 4,5násobku průměrného hrubého výdělku (zaměstnanec s hmotnou odpovědností by nepracoval za minimální mzdu)…

ReHu

No jo, ale ne každý má havarijní pojištění.
A ne každý zaměstnanec řešenou hmotnou odpovědnost.
Možností může být přece víc, ne jen autonehoda nebo průšvih v práci.
A nemusí jít jen o 10 mega stačí i míň a lidi na ti nemají.

ivzez

Zaměstnání (pozice), na nichž se vyžaduje odpovědnost za svěřené hodnoty, nejsou odměňována minimální mzdou.

V ostatních pozicích zaměstnanec ručí do 4,5 násobku průměrného výdělku.

Mně přijde vysoce nepravděpodobné,
že by člověk s minimální mzdou mohl
dlužit 10.000.000 Kč, a to i při vysokých „smluvních“ pokutách, „lichvářských“ úrocích apod..

[Myslím, že Huxa položil teoretickou otázku,
že k takové situaci nemůže dojít.]