Avatar uživatele
Stříbrný

Co kdyby věc s vlastní inteligencí někoho usmrtila?

Pokud by někdo sestrojil věc, která by měla vlastní inteligenci a rozhodovala se sama, dotyčného by tato věc usmrtila, byla by to sebevražda, popř. by byla ta věc odsouzena k odnění svobody, nebo dokonce zlikvidována?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Ano, odsoudil by tu věc robotický tribunál a byla by usmrcena svařením.
Doplňuji:
Noci bývají někdy náročné že ?

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Byla by určitě vypnuta, pravděpodobně prozkoumána, možná zlikvidována...
;-)
Prozatím - pokud vím, žádný právní řád nezahrnuje trestní odpovědnost věci - ale pouze jejího tvůrce (organizátora, programátora...) - a ten by byl mrtvej.
Celý ´incident´ by byl nejspíše posouzen jako nehoda.


Avatar uživatele
Bronzový

Tak sebevražda by to být nemohla, pokud by se neprokázalo, že dotyčný někdo "věc" sestrojil za tím účelem, aby ho odpravila. Navíc píšete, že by se ta "věc" rozhodla sama, že?

Pokud vím, zákon s jinou než lidskou vůlí a inteligencí nepočítá. A tedy ani s jinou než lidskou trestní odpovědností. Věc tedy nelze trestat. Má věc svobodu? Svoboda je pocit či vědomí svobody. Má ta vaše "věc" pocity? Je pro ní ztráta svobody trestem?

Pokud by lidé shledali, že ta "věc" je nebezpečná, pak by ji nikoli popravili, nýbrž zneškodnily - sám si rozhodněte, zda by se jednalo o demontáž nebo utracení. Trestem pro onu "věc" by to bylo pouze tehdy, kdyby měla pocity, konkrétně pud sebezáchovy tj. strach z neexistence, chcete-li strach ze smrti.

A tím jsme u jádra pudla. Je to, co má inteligenci, věcí? Musí ten nebo to, co má inteligenci, být člověkem? Nebo aspoň jako člověk vypadat? Spousta z nás přece jako člověk vypadá, ba má na to úřední papír, jen s tou inteligencí ... Na druhou stranu, přece i pes, opice, delfín aj. mají inteligenci. A to nemluvím o případných mimozemšťanech, kteří by mohli mít šest rukou a žádné oči, ale duševně - kam bychom se na ně hrabali, že?

Čímž se dostáváme k jádru jádra pudla. Inteligence je inteligencí kdy? Musí být nutně vázána na biologickou nervovou soustavu a ještě vzniklou přírodním procesem - tedy nikoli jako výsledek tvůrčího úsilí člověka nebo někoho podobného? Musí si inteligentní entita uvědomovat sama sebe? Musí ten, kdo si uvědumuje sama sebe, nutně mít pud sebezáchovy, schopnost empatie, schopnost posuzovat své činy?

Možná se to už stalo a my jsme si toho jen nevšimli, ale co kdyby si nějaký počítač (nebo software?) začal uvědomovat sám sebe? Co kdyby ho někdo prohlásil za bytost? Nebyl by pak shutdown vraždou?

Myslím, že kolega Nazdar Bazar má pravdu - některé noci ... ;-)


Avatar uživatele
Zlatý

jasná nehoda ..to je něco, co se ti stane, i když se ti to zrovna nehodí :o

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2161
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 927
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 531
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.