ReHu

Pokud budu chtít topit kamny, kouřovod bude muset vést do komína, který musí být vyšší než střecha? Nebo ho můžu jen

prostrčit dírou ve zdi a utěsnit? Komín bych musela nechat zrepasovat (už něco pamatuje) a časem plánuju jeho frézování a vyvložkování. Potřebuju ho na plánovanou krb.vložku i rozšířit. Na tyto kamna je zase potřeba užší, než na tu krb.vl.
Takže dočasné řešení. Díky.
Doplňuji:
Zábrany pochopitelně mám, jinak bych se tady ani neptala.
A frézování a vložkování je potřeba, kominíka jsem už doma měla.
Potřebuju jen trochu vytopit místnost, aby mi v zimě nezamrzla voda ve vodovodních trubkách v rozkopaném domě.
Protože se rekonstrukce protahuje, nemohu letos připojit tu krb.vložku, která potřebuje širší komín, než ty kmana a potřebuju mít teplotu nad O.
Tak hledám schůdné řešení a napadly mě ty kamna. Třeba Petry. A ten komínový vývod je potřeba někam vyvést.
Tak, babo, raď.

Nejlepší odpověď
anonym

Jako provizorní řešení to stačit bude. Tah má ale každopádně lepší komín, který je nad střechou.

Další odpovědi
honza19hk

komín by měl podle předpisů přesahovat min o 60cm štít střechy.Je to kvůli tomu že vítr tak nemůže zahánět kouř a žhavé uhlíky pod střešní krytinu..
ale pokud to je jen provizorní tak to bude stačit ale doporučuji ho vyčistit a nechat prohlédnout komínikem,aby se nestalo,že potom budete mít před okny hasiče.
Doplňuji:
jinak doporučuji tedy ty trubky třeba ještě obalit nějakým tepelným izolantem,např hadrama,skelnou vatou atd.aby si měla jistotu že pokud to doře nevytopíš,že to chvíli vydrží.

Robert_PM

Jednoznačně toto řešení zavrhněte. Vše konzultujte s kominíkem! Je vidět, že nemáte zábrany. A ty se v tomto případě hodí! Vložkování komínu naopak nemusí být nezbytné (v jistých případěch), ale strkat kouřovod zdí ven je systém ruských zemljamek za 2. sv. války…

jmhad

prostrčit kouřovod jen zdí bez zaústění do komína je tak trochu mimo a žádný kominík na tohle neudělá prohlídku.Ale bez nějaké kontroly to pochopitelně jde.Za případný ohníček se platí pokuta a pojišťovna nevyplatí pojistku.
Doplňuji:
Podobný případ jsem na přechodnou dobu řešil tak,že jsem u příslušné stěny vyzdil jednoduchý komín cca 2,5 metru tak,aby vše,co je výš,zejména krovy, nebylo ohroženo případnými splodinami,jiskry a pod.Prostě aby mi to nefoukalo pod střechu.
Ale to je na místním šetření.Jen rouru skrz zeď má u nás jedna rodina /tzv.Rómové/ již několik let a spokojeně topí.

Drap

Zavedl bych kouřovod od kamen do toho komína. Větší průměr komína nevadí , ba naopak. Ve větším průměru bývá větší tah, takže kamna budou dobře hořet. Je to asi nejlepší řešení. S komínem pokud možno, a s topidly vůbec , raději neexperimentuj. Já už jsem jednou vyhořel, takže vím o čem mluvím

mosoj

Všechno špatně. Pominu- li nějaké to zákonodárství tak vyústění komína nemůže být horizontálně do strany. Vítr bude vracet spaliny zpět do kamen, nebude to hořet a otrava zplodinami hoření je jen otázkou času.
Jedině venku za zdí udělat několik metrů kolmý!!! komín z kouřových rour jejichž horní konec musí být do volného prostranství, tedy nad hřeben střechy.
Pokud by byl ve stoupání střechy nebo nedej bože vedle zdi, bude to stejné jako by byl vyústěn do strany horizontálně, jenom o něco mírnější.

Doplňuji:
Pokud tam nebudou bydlet lidé, tak bych riskl i to vyústění někde níže než je hřeben střechy, třeba i vedle té zdi ale dále od zdi !!!!

brazdarom19

Taky si myslím, že něco takového by asi nemuselo být úplně bezpečné. Ale neříkám, že už jsem podobné řešení neviděl. Já něco podobného řešil minulý rok. Koupil jsem si domů krbová kamna a právě jsem nevěděl jak to udělat s komínem. Nakonec to dopadlo tak, že jsem si k nim musel koupit i nový nerezový komín. Ten se mi naštěstí povedlo sehnat za docela dobrou cenu tady odtud: https://www.komin-levne.cz/nerezove-kominy