lilizak

PODNIK JE V INSOLVENCI,ZAVÍRÁ PRODEJNY A NĚKTERÉ ZŮSTÁVAJÍ.JAK JE TO S ODSTUPNÝM PRO ZAMĚSTNANCE,KTEŘÍ DOSTANOU VÝPOVĚĎ

Nejlepší odpověď
standa

1.
Na odstupné má zaměstnanec ve vámi uváděném případě nárok, když :

  1. obdrží VÝPOVĚD, na které se objeví § 52, odstavec „a“ nebo „b“ nebo „c“ zákoníku práce
  2. uzavře se zaměstnavatelem DOHODU o ukončení prac.poměru z některého z důvodů uvedených v § 52/a,b,c (btw. tyto paragrafy musí být na dohodě taktéž uvedeny !)

2.
V případě ad 1.a) běží 2 měsíční výpovědní doba, během které má zaměstnanec nárok na práci a mzdu a nebo (pokud mu zaměstnavatel práci nepřidělí, tak na náhradu mzdy ve výši 100%).
Po skončení výpovědní doby bude mít zaměstnanec nárok na odstupné ve výši 3-násobku průměrné měsíční mzdy

Pokud zaměstnanec přistoupí na DOHODU, tak prac.poměr skončí dnem, na kterém se dohodnul se zaměstnavatelem + zaměstnanci vzniká nárok na odstupné v minimální výši 3 platů, ale zpravidla je možné na zaměstnavateli požadovat i 4–5 platů, podle toho, na jakém datu ukončení se dohodnete (pokud se dohodnete na skončení například „zítra“, tak je správné chtít 5 platů… atd.)