klon23

Podle čeho si střední školy vybírají díla k maturitě

Dobrý den, zajímalo by mě, podle čeho si střední školy vybírá literární díla k maturitě. Předem děkuji za odpovědi :)

Nejlepší odpověď
annas

"Dle katalogů (schválených MŠMT v dubnu 2013) sestavuje seznam literárních děl sama škola.
Metodické tabulky k tvorbě školního seznamu, které jsou obsaženy v katalozích a vyvěšeny na webu, jsou závazné. Při tvorbě školního seznamu literárních děl je nutné dodržet minimální počty děl pro jednotlivé oblasti výběru.

Celkový počet titulů 60 lze samozřejmě překročit. Počet nabízených literárních děl v jednotlivých oblastech výběru se může lišit, ale musí se dodržet katalogem určená minimální nabídka počtu literárních děl. Horní hranice počtu literárních děl není stanovena..

Na základě tohoto seznamu si žák vybere 20 děl. Tento seznam literárních děl určí seznam zadání, z něhož bude žák losovat zadání své ústní zkoušky."

atd.

Další informace k četbě najdete k odkazu – např. termíny zveejnění
http://www.no­vamaturita.cz/ces­ky-jazyk-a-literatura-1404033963.html

Další odpovědi
RyuzakiKate

Mňo, řekla bych, že to sestavuje učitel podle toho, co uzná za vhodný :) my jsme třeba měli stanovenejch 16 děl a 4 jsme si mohli vybrat sami (si pamatuju, jak jsem si vybrala Proces od Kafky a učitelka se mě ptala, jestli si tam nemůžu dát něco jinýho, že se jí to nechce číst :DD). Kamarádka maturuje letos a ti to maj stanovený tak, aby měli z každého období asi 4 knížky… Měla by se tam objevovat klasická díla i moderní, zahraniční i čeští autoři. No řekni mi, kdo ti nedá k maturitě Čapka :)

kapka

Pro zajímavost, nám dokonce učitelka nabízela, ze na nasi zadost do seznamu může nějakou knihu i pridat. Pokud by ji treba četlo několik lidi ve třídě, byla by ochotna vypracovat pracovní list s otázkami. Kvůli jednomu člověku ale asi ne. A samozřejmě by to musela byt vhodná kniha. Je videt, ze to je tedy i o dohodě a vstřícnosti učitele.
Jinak jeste bych rekla, ze každá ta kniha je něčím vyznamna, typická třeba pro dobu vzniku nebo něčím přelomová. Aby si proste žáci udělali přehled. Z nějakých mene významných knih, které samozřejmě také vznikaly, si asi moc přehled neudělají.