osamělývlk

Podle čeho se určují jména ulic?

Když se například z vesnice, která nemá pojmenované ulice, stane město, podle čeho se pojmenují ulice? To se nějak přidělí? Nebo podle toho, jak se jim říkalo dřív? Díky za odpověď.

Nejlepší odpověď
annas

Pro určování názvu ulic jsou stanovena určitá pravidla. Více v odkazu:

Např. Ulice a veřejná prostranství se podle § 29 zákona o obcích a § 13 zákona o hlavním městě Praze z roku 2000 nepojmeno­vávají podle jmen „žijících osobností veřejného života“. Podobné omezení („Ulice nebo jiná veřejná prostranství se zásadně nepojmenovávají podle jmen vynikajících osobností veřejného života domácího nebo zahraničního, které dosud žijí.“) bylo stanoveno již vyhláškou 97/1961 Sb atd.

Podobná otázka: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-jsou-pojmenovany-ulice-jen-jmeny-nezijicich-osobnosti

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Oz­na%C4%8Dov%C3%A1n%C3%AD_­ulic_a_ve%C5%­99ejn%C3%BDch_pr­ostranstv%C3%AD

Další odpovědi
anonym

Třeba podle toho, kde se nachází (vede do vršku – V Kopci) nebo co tam je (rostou tam jilmy, tak Jilmová), na nějakou počest (1.Máje) nebo po význačné osobě obce i jiných osob. U osob, ale ze zákona je to možné až po smrti.

manon

Názvy ulic schvaluje zastupitelstvo města – obce. Někde berou zřetel i na návrhy občanů.