1jirka22

Počítání slov ve slohu z českého jazyka. Poradíte?

Dobrý den,
mám dotaz ohledně počítání slov při psaní slohu z českého jazyka.
Když napíšu zkratku: „č. p. 11“ (číslo popisné 11), kolik to je slov 2, 3, nebo dokonce jen 1?
A u části města např. „Praha – Troja“ kolik se započítává v tomto spojení slov, 1, nebo 2?

Díky za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Slovo může mít i jedno písmeno.

Podívejte se do odkazu, uvídíte, co se počítá ke slovům
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/D%C3%A9lka_slov_v_%C4­%8De%C5%A1tin%C4%9B
--

Máte v otázce zkratky – zkratka je ustálený způsob zkrácení slova nebo sousloví. Berou se jako celek – Praha Troja – 1 slovo.

Pokud vám jde o státní maturitu, pak se uvádí toto:

"Žák může dostat informaci, že 250 slov je asi 25 řádek textu, pokud se průměrně napíše na jeden řádek 10 slov, což by mu mělo usnadnit orientaci v textu.

Není nutné, aby žák počítal každé slovo. Rozsah je nutné vymezit, jde však o vymezení orientační, podstatně důležitější je otázka kvality textu.

-----
Rozsah písemné práce: počítání slov

Jako jedno slovo se počítají:

předložky jednoslovné (s = 1 slovo; za účelem = 2 slova);
spojky;
zájmena;
citoslovce (ach ouvej = 2 slova);
zkratky a zkratková slova (JAMU = 1 slovo; Čedok = 1 slovo);
víceslovná vlastní jména a názvy (Petr Novák = 1 slovo; Žďár nad Sázavou = 1 slovo);
číslovky (5 lidí = 2 slova, pět lidí = 2 slova; sedm set dvacet korun = 2 slova);
rozepsané datum (10. října 2013 = 1 slovo; V Praze 25. května 2013 = 3 slova);
adresy (pepa@seznam.cz) = 1 slovo, Máchova 20 = 1 slovo,; 170 00 Praha 7 – Holešovice = 1 slovo);
složená přídavná jména (česko-anglický slovník = 2 slova).

http://www.as­cestinaru.cz/no­vinky-v-hodnoceni-pisemne-prace-pocitani-slov-a-ctenarsky-komfort/

annas

Ještě ke zkratce č. p. 11 – bere se jako celek, takže je to jedno slovo.