Avatar uživatele
david22

Počítá se studium jako odpracované roky do důchodu ?

Důchod se přiznává od určitého věků (asi 65 let) a zároveň je třeba mít odpracován určitý počet roků. Myslim, že se do toho počítají i roky studia, ale nevím kolik a od kolika.
Pravděpodobně studium SŠ od 18 let věku a též studium na VŠ. Teď je otázka, kolik se počítá i tzv. věčným studentům, kterým je třeba 28 a stále neukočili studium na vysoké škole…
Doplňuji:
Illines> ne, myslím, že se něco počítá! Teď jde o to kolik let a do jakého věku…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? terry, Illines před 4396 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Michal Kole

Dříve jo, podle nového zákona od roku 2011 už ne

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Pravdu má Michal Kole. Podle nového, se studium nepočítá do odpracovaných let!!
Podle starého se počítá všechno studium ( i učební obor) po ukončení povinné školní docházky.
Doplňuji:
Podle starého se počítají i prázdniny po ukončení studia ( pokud již nepracuješ). Prázdniny jsou součástí školního roku.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Illines

Nebylo a neni,pokud vim.
Doplňuji:
Davide,pokud ale,delas brigady za plat ,tak potom ano,ty brigady se pocitaji.Vsechnu pracovni cinnost si uschovavej az do tveho duchodu,aby jsi s odstupem casu na neco nezapomel.

Upravil/a: Illines

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Do doby pojištění na starobní důchod se počítají období studia na vysoké škole nejdéle do 26 let věku, a to maximálně na dobu trvání příslušného denního studia stanoveného školním řádem, nejvýše však na dobu 6 let. Období studia na vysoké škole se počítá ode dne následujícího po dni ukončení dvouletého období povinné školní docházky, pokud se jedná o studium navazující na období povinné školní docházky, jinak ode dne následujícího po dni zahájení takového studia.

Při výpočtu důchodu se pak tato doba započítává jako tzv. náhradní doba. Náhradní doby se však započítávají do důchodového věku a doby pojištění pouze do výše 10 let. Pokud by náhradní doby byly celkem delší, započítává se těch 10 let, které jsou pro pojištěnce nejvýhodnější.

Pokud jde o střední školu, doba studia se započítává nejdéle do 18 let věku.

Pokud by student studoval déle (např. do 28 let), další roky by se mu už do doby pojištění nepočítaly.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
david22

Michal Kole> pokud tomu dobře rozumím, přestože se to v roce 2011 změnilo, studium které jsem absolvoval předtím se už započítává, čili to mi nikdo neveme…

před 4396 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Illines

To Mosoj:to mi je novinka,protoze ja skooncila stredni skolu v 1973 a zapocitana mi nebyla.

před 4396 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek