Malvína

Po kolika odpracovaných dnech musí zaměstnanec dostat volno?

Bavíme se o směnách osmihodinových, jelikož se jedná o práci v dvousměnném pracovním režimu.
Zajímá mě, po kolika po sobě odpracovaných dnech musíme ze zákona dostat volno. Je to neomezené nebo je nějaká hranice? A volno jeden den nebo více?
Nemohu to dohledat, všude mi vyskakují informace pouze o čerpání dovolené, což se mého dotazu netýká.
Díky

Nejlepší odpověď
Dochy

Špatně hledáš.

„Každý zaměstnanec má nárok na 104 volných dnů za rok. Tyto se budou nazývat soboty a neděle.“
http://www.ko­mik.cz/texty/339-dodatek-k-smlouve/

A trochu vážněji:
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#cast4-hlava4-dil1
§90/1: Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin, zaměstnanec mladší 18 let po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.

§92/1 Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin. Nepřetržitý odpočinek v týdnu nesmí činit u mladistvého zaměstnance méně než 48 hodin.

Je toho tam víc, ale v těchhle místech toho zákona najdeš další podrobnosti. Vykopíroval jsem jen základ. Standardně tedy během jednoho týdne pauza alespoň 35 hodin v kuse, ideálně je v tom celá neděle.

Další odpovědi
led

Pracovné voľno zamestnanca platí v zmysle zákonov ČR a ich výnimiek. Paragrafy napísal už Dochy.

Pracovné voľná neplatia len v prípade rodín, kde manžela riadi manželka. Tam sa o pracovných hodinách manžela a voľne na regeneráciu organizmu (v prvom rade manželky ako hlavy rodiny a zamestnávateľa) snáď ani nemusíme baviť. Plati „Právo ženy!“