Avatar uživatele
Malvína

Po kolika odpracovaných dnech musí zaměstnanec dostat volno?

Bavíme se o směnách osmihodinových, jelikož se jedná o práci v dvousměnném pracovním režimu.
Zajímá mě, po kolika po sobě odpracovaných dnech musíme ze zákona dostat volno. Je to neomezené nebo je nějaká hranice? A volno jeden den nebo více?
Nemohu to dohledat, všude mi vyskakují informace pouze o čerpání dovolené, což se mého dotazu netýká.
Díky

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Ametyst, Viktorie II. před 808 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Dochy

Špatně hledáš.

„Každý zaměstnanec má nárok na 104 volných dnů za rok. Tyto se budou nazývat soboty a neděle.“
http://www.ko­mik.cz/texty/339-dodatek-k-smlouve/

A trochu vážněji:
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#cast4-hlava4-dil1
§90/1: Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin, zaměstnanec mladší 18 let po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.

§92/1 Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin. Nepřetržitý odpočinek v týdnu nesmí činit u mladistvého zaměstnance méně než 48 hodin.

Je toho tam víc, ale v těchhle místech toho zákona najdeš další podrobnosti. Vykopíroval jsem jen základ. Standardně tedy během jednoho týdne pauza alespoň 35 hodin v kuse, ideálně je v tom celá neděle.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?led Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Pracovné voľno zamestnanca platí v zmysle zákonov ČR a ich výnimiek. Paragrafy napísal už Dochy.

Pracovné voľná neplatia len v prípade rodín, kde manžela riadi manželka. Tam sa o pracovných hodinách manžela a voľne na regeneráciu organizmu (v prvom rade manželky ako hlavy rodiny a zamestnávateľa) snáď ani nemusíme baviť. Plati „Právo ženy!“

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek