PeteCZ

Plynový kotel běží tři dny v týdnu, a přesto je spotřeba za půl roku 20 000 Kč – jak je to možné?

Moje situace je následující – přes týden pracuji 180 km od svého bydliště, čili se v bytě ani nezdržuji. Přes týden, kdy tam nejsem, je zapnuté temperování, aby teplota v bytě neklesla pod 5°C. O víkendech, kdy se tu zdržuji, mám zapnuté pouze dva radiátory a teplota ve vytápěných místnostech se pohybuje kolem 18°C, k tomu samozřejmě zapnutý ohřev úžitkové vody… Jak je tedy možné, že se spotřeba za půl roku při takovém provozu pohybuje kolem 20 000 Kč? Může to být nějaká závada kotle?
Doplňuji:
spotřeba je 1074 metru krychlovych 🙂

Nejlepší odpověď
mosoj

Při dnešních rozdílných cenách je třeba mluvit o spotřebě plynu v m3 nebo kWh.
Dále je třeba vědět jak výkonný kotel máte a jak velký prostor vytápíte.
Na současné ceny RWE je vytápění malého rodinného domku přes zimní sezonu bez ohřevu TUV cca za 38 0000 Kč. V létě není spotřeba téměř žádná u vás je navíc ta TUV. Takže je to prakticky za 1/2 roku.

Podle mých zkušeností je spotřeba plynu při vychladnutí na nízkou teplotu a následné temperování vyšší, néž když se nechá byt temperovat nepřetržitě na třeba 18 oC. V každém případě ale vytápět byt celý a ne jenom jednu nebo dvě místnosti.

Již 16 let mám nastavenu nejnižší teplotu 19oC. Pod tuto teplotu nenechávám byt vychladnout ani když nejsem doma. Pokud ho nechám periodicky vychládat
třeba na 15oC je spotřeba plynu větší. Byt vytápím na 22,5 oC.

Další odpovědi
terry

Dohánění teploty z 5 st na 18 je energeticky náročnější, než nechat pokoje nevychladnout.

sevos

Není co řešit,průměrná cena se vším všudy je 17 kč za kubík,takže 17 krát 1074.

Drap

Může ale nemusí. Záleží jaký kotel, jak velký byt, jak je zateplený a podobně. Plyn se soustavně zdražuje, neni to zrovna nejlevnější energie.