bolak

Plodí stejnej druh stromu na všech místech zeměkouličky zhruba ve stejnou dobu, nebo je možný že u nás třeba plodí…

…na podzim, a v určitejch zeměpisnejch šířkách ten samej strom plodí když my máme zimu, nebo jaro?
Doplňuji:
beer: A co třeba normální lesní stromstvo, co třeba takovej dub? Je možný že někde ploděj v lednu, jinde v únoru, jinde v březnu, a tak dále a tak dále až do konce roku?

A v případě že jo, jak zjistím který stromy a v kterejch oblastech se tak stává?

Nejlepší odpověď
beer

Ne, plodí vždy podle místních podmínek – viz například jablka, hrušky atd. dostupné v našich obchodech v roční dobu pro sklizeň u nás nemožnou.

Další odpovědi
dejavu

Vzhledem k tomu, že plození můžete ovlivňovat osvětlením a teplotou (viz skleníkové pěstování), určitě je částečný posun pravděpodobný. I v rámci republiky vám někde kvetou stromy dřív, na jižní Moravě můžete pěstovat révu a melouny, se kterými jinde neuspějete, něco nemusí v nevhodných podmínkách plodit vůbec.
Doplňuji:
Teď jsem si vzpomněla, že vlastně mám důkaz. Na Mauritiu jsem vyzvídala, jak a co pěstují a opravdu, speciálně zeleninu, pěstují v jinou dobu než my, protože pak už je na ni v této oblasti až moc horko.

Emefej

Ano. Např. stromy na jižní polokouli jistě nebudou plodit ve stejnou dobu, jako u nás.