annas

Platí slova Ch. Ch. i dnes? „Mladí lidé mají sklon si myslet, že jsou moudří, jako si opilí myslí, že jsou střízliví.“

Ch. Ch.. = Charles Chaplin

Tajenka křížovky MF Dnes, přílohy Víkend z 20. 10. 2018

Podle Miroslava Huptycha

  1. Uvědomí si mladí, že to, „co v mládí překousnou, musí časem umět spolknout“?
  2. Odvaha v mládí, klid ve stáří? „V mládí strkali hlavu do lví tlamy, ke stáru pouze do písku.“

Aforismy a gregérie. PISTORIUS & OLŠANSKÁ. Pfiíbram 2013. Hodinky s ohŔostrojem. Ilustrace Petr Dobíšek. Miroslav Huptych

3. Na co byl měl konzument alkoholu pamatovat?

  1. „Za střízliva říkej to, co říkáš v opilosti. To tě naučí držet jazyk za zuby.“ – Ernest Hemingway
  2. Přece „slova nejsou rozpustná ve vodě, nýbrž v alkoholu.“ – Miroslav Holub

https://cs.wi­kiquote.org/wi­ki/Alkohol

„Ne všichni, kdo bloudí, jsou ztraceni.“ John Ronald Reuel Tolkien

https://citaty­.net/citaty/10665-john-ronald-reuel-tolkien-ne-vsichni-kteri-bloudi-jsou-ztraceni/

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/ano-ne-split-%C5%BE%C3%ADt-filozofie-973983/

Nejlepší odpověď
Drap

Jsem přesvědčen, že to tak je stále.

  1. Ano, tak to bývá.
  2. myslím, že u všech to neplatí, je celá řada vyjimek

3 a. Mělo by to tak být, ale spousta lidí to nedokáže
b. Alkohol bývá opravdu velmi dobré rozpouštědlo
I někteří zbloudilí najdou opět svou cestu. A nakonec neni jich nijak málo

Další odpovědi
Kepler

Na všech citátech je kousek pravdy. Kdy člověka ale napadají největší šílenosti, které se později ukážou jako geniální? V ranní kocovině se jen chytá za hlavu, pokud si na ně vůbec vzpomene. Jak kdosi kdysi pravil (nevzpomínám si): tato teorie je dostatečně šílená, aby mohla být pravdivá. Nebo tak nějak.

hapiky

Ovšem, oni mladí lidé můžou na druhý den narazit, opilý je na tom lépe, na druhý den vystřízliví.

EKSOT123

To je krásné přirovnání, které jsem neznal. Ch.Ch. je ostatně autorem více krásných výroků.
Opilec opravdu mívá tentenci podceňovat svoji opilost, před 2 týdny se mi takhle zabil spolupracovník v autě, 23 roků. Podobných příkladů jsem zažil mraky.
Analyticky pojato bychom ale museli promyslet, jestli se „moudrost mladých“ o něco opírá. To by bylo na dlouho, ale aspoň letmý pokus: Mladí mají v lecčems ještě prostý upřímný postoj, radost z obyčejných věcí – nevím jak to nazvat, ale každý starší si to asi někdy uvědomil, když přišel do styku s mladými. Hlavně u dívek pak dochází k jakémusi zkostnatění a ztrátě toho krásného, ale podobné negativní změny jsou i u mužů. Dospělý sice získává zkušenosti, které by se mu v mládí velmi hodily, ale kvůli souběžným negativním procesům je celkový efekt sporný. Něco z toho by se dalo předvést cimrmanovským: „K neduhům stáří, postihujícím hlavně intelektuály, patří především dvě vady, komplementárně spojené. Jsou to: neschopnost udržet myšlenku a neschopnost myšlenku opustit.“
2)Bohužel jsem v mládí odvahou nevynikal, ačkoliv jsem na ledacos měl. Odvahu jsem měl spíš k extrémním fyzickým zátěžím a dobrodružným podnikům. Z ubývajícími silami naopak u mně přibývá odvahy třeba zastat se někoho v neprávu, což není dobrá kombinace. Ale nemyslím si,že by to Huptychovo moc platilo, staří musí sebrat odvahu třeba k těžké operaci apod.
3)V alkoholové náladě jsem slíbil někomu něco, co by nebylo tak snadné splnit. On si to sice nepamatoval, ale to já nemohl vědět a když jsem se mu potom omlouval, výsledný efekt byl všelijaký. V opilosti člověk nemá řešit nic vážného.
Na druhou stranu mě v opilosti různí lidé mnohé slíbili, ale nepamatovali si na to, ani jsem jim to nepřipomínal. Takže druhá věc: pamatovat si. Konečně neřídit vozidlo apod.

3b)připomíná to rčení: „Ve víně je pravda“, tedy je to pravda,ale…

Nevím sice, kdo je Tolkien,ale ten jeho krásný citát znám v podobě: " Ne každé zlato třpytívá se, ne každý, kdo bloudí, je ztracený." Nevím, jak to tedy bylo v originále, ale takto to vyznívá jako o hledání něčeho hlubšího, přes různé bloudění. Povrchní okolí pak spíš vidí to bloudění, ne to zlato.