Kalim_YT

Platí se služební cesta a školení stejně jako dovolená?

Nedávno jsem zjistil že mi zaměstnavatel zaplatil školení stejně jako 7,5h dovolené + ještě asi 150kč cestovné a dostal jsem tedy více než kdybych mi to platil jako že jsem byl v práci. Platí se služební cesta stejně? Teď jsem byl na veletrhu a mám to zapsané jako služební cestu, bude to zaplaceno stejně jako dovolená a školení?

Odpovědi
da ny

Služební cesta vs. pracovní doba
Pokud strávíte na služební cestě dva dny, nebude to nejspíš posuzováno jako mnohahodinová práce přesčas. Je to dáno tím, že zpravidla nepracujete nepřetržitě.
Určitou část dne na pracovní cestě strávíte jízdou v dopravním prostředku či cestováním obecně a jen menší část dne představuje samotný výkon práce, např. pracovní schůzka v jiném městě. Zbylou část vyplňuje například odpočinek, spánek na hotelu a podobně.
Pozitivní informací je, že i když reálnou prací (tedy například pracovní schůzkou) strávíte byť jen jednu hodinu z celé pracovní cesty, mzda či plat se vám nijak nekrátí. Není to samozřejmě vaše vina a podle zákona se jedná o překážku v práci na straně zaměstnavatele. Vy tedy nemusíte konat nic navíc a náleží vám náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.
Navíc vám musí zaměstnavatel samozřejmě proplatit cestovní náhrady, kterými jsou především jízdné a stravné.
zdroj: https://dostup­nyadvokat.cz/blog/slu­zebni-cesta
Cestovní náhrady a stravné v roce 2023
výšení sazeb tuzemského stravného v roce 2023
Výše stravného při pracovní cestě je stanovená vyhláškou ministerstva práce a sociálních věcí a každým rokem se upravuje.
Podle § 176 odst. 1 zákoníku práce náleží zaměstnanci ve státní nebo v příspěvkové sféře za každý den pracovní cesty stravné ve výši:
• 129 Kč až 153 Kč, pokud cesta trvá 5 až 12 hodin,
• 196 Kč až 236 Kč, pokud cesta trvá 12 až 18 hodin,
• 307 Kč až 367 Kč, pokud cesta trvá déle než 18 hodin.
zdroj: https://www.pru­vodcepodnikanim­.cz/clanek/ces­tovni-nahrady-a-stravne-2023/
Můžete snadno vyhledat na internetu.
Cestovní náhrady od 1.1.2023 (ČR) – aktualizace k 1.7.2023
https://www.e-cons.cz/post/ces­tovni-nahrady-od-1-1-2023-cr

Dochy

Pokud Těvyslal zaměstnavatel na školení či veletrh, pořád plníš prac. povinnosti. Teď si nejsem jist s podrobnostmi, ale obvykle se píše těch standardních 8 odpracovaných hodin (záleží na úvazku a může se trochu lišit podle pravidel firmy – ale jen trochu) a protože jseš mimo obvyklé místo práce, náleží Ti navíc diety.