Avatar uživatele
Registrovaný

Platí ješte zákon o nenahlášení řidiče meho vozidla?

Platí ještě zákon že vlastník vozidla nemusí nahlásit kdo vozidlo řídil když je to osoba blízká

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Problematiku tzv. „osoby blízké“ lze shrnout stručně do konstatování, že se jedná o právo osoby, která je předvolána k poskytnutí vysvětlení, nevypovídat v případě, kdy by taková výpověď mohla znamenat nebezpečí stíhání osoby blízké.

V této souvislosti je také vhodné uvést, že toto právo se týká i samotné osoby předvolané, která není povinna vypovídat sama proti sobě. Pokud tedy přestupek spáchal vlastníka vozidla a je předvolán k podání vysvětlení, je oprávněn s odkazem na stejné ustanovení odmítnout vypovídat.

Kdo je osobou blízkou, stanoví §68 odst. 4 zákona o přestupcích (neaplikuje se ustanovení občanského zákoníku).

Tou se rozumí:

- příbuzný v pokolení přímém,
- osvojitel, osvojenec,
- sourozenec,
- manžel,
- partner dle zákona o registrovaném partnerství a dále
- jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké jen tehdy, kdyby újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá právem pociťovala jako újmu vlastní.

Předvolán je k podání vysvětlení zpravidla vlastník vozidla, neboť ten jediný je snadno dohledatelný z registru vozidel. Pokud řidičem byla shora popsaná osoba blízká vlastníka, pak vlastník není povinen vypovídat proti takové osobě a může bez dalšího odepřít jakoukoli další výpověď, aniž by riskoval jakýkoli postih.

Podle právní úpravy odpovídá za spáchaný přestupek vždy řidič a nikdy vlastník vozidla, vlastník vozidla tedy nikdy nemůže dostat pokutu, zákaz řízení nebo body místo řidiče nebo za řidiče (neplést s povinností vlastníka vozidla např. uhradit náklady odtahu, tam se nejedná o pokutu za přestupek, ale o úhradu nákladů odtahu).

Současně je však povinností vlastníka vědět, kdo s jeho vozidlem jel. Pokud to neví, hrozí mu pokuta 5 až 10 tisíc korun.

V souvislosti se shora uvedeným je třeba zmínit dvě věci. První je judikatura soudů ve vztahu k této otázce a druhou jsou firemní vozidla.

O problematice rozhodnutí soudu, který odmítl takový odkaz na osobu blízkou, jsem publikoval článek 12. ledna 2006. Z rozsudku neplyne to (jak bylo nezřídka médii prezentováno), že by nebylo možno toto právo využít, ale plyne z něj to, že řada řidičů tento institut často zneužívá a když řidiči neříkají pravdu a odporují si ve svých výpovědích, nemají pro to úřady pochopení a odmítají pak takové tvrzení jako účelové.

Pokud řidič odkazuje na předmětné ustanovení důvodně, tedy jej nezneužívá a ve svých výpovědích si neodporuje, pak samozřejmě ani úřady ani soudy nemohou jeho výpověď odmítnout paušálně jako účelovou.

Druhou otázkou je vztah k firemním vozidlům. Tato problematika byla nedávno podrobně rozebrána v článku zde. Souhrnně řečeno, firemní vozidlo patří společnosti (zpravidla právnické osobě) a manželka zaměstnance, která s autem jela, protože zaměstnanec má firemní auto i pro soukromé účely, není blízká osoba této právnické osoby bez ohledu na to, kdo jde podávat vysvětlení. Pokud půjde podávat vysvětlení onen zaměstnanec, jedná v takové situaci za zaměstnavatele (právnickou osobu) a nikoli za sebe a na osobu blízkou se „vymluvit“ nemůže.

Snad jen k doplnění shora uvedeného článku, za blízkou osobu právnické osoby lze považovat nejen jejího společníka, ale i jejího jednatele.

Co se budoucnosti s osobou blízkou týče, přestože se jedná o často zneužívaný institut, k jeho změně velmi pravděpodobně nedojde. Problém je totiž zejména v tom, že je toto právo zakotveno v Listině základních práv a svobod (ono „trestní stíhání“ specifikované v Listině je v důsledku judikatury mezinárodních soudů aplikováno i ve vztahu ke správnímu trestání, tj. přestupkům, správním deliktům apod.) a tak by bylo nutno novelizovat i Listinu, což předpokládá nutnost většího počtu hlasů pro takovou novelu a tudíž značné komplikace.

Do budoucna lze proto předpokládat, že tato právní úprava nedozná žádné změny

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2161
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 926
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 531
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 432
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.