Kepler

Platí ještě povinná půlhodinová přestávka po 4,5 odpracovaných hodinách?

A jak je to při zkráceném úvazku na 5 hodin denně?

Nejlepší odpověď
ivzez

Úprava ohledně povinné přestávky na oddech a jídlo se v závislosti
na prodloužení pracovních směn trochu změnila.

Stále platí, že zaměstnavatel musí zaměstnancům poskytnout přestávku
na oddech a jídlo → nejméně 30 minut. Přestávku musí dospělým
zaměstnancům poskytnout nejdéle po 6 (mladistvým po 4,5) hodinách
nepřetržité práce.

Zaměstnavatel může přestávku lze rozdělit na několik částí,
z toho alespoň jedna musí trvat nejméně 15 minut.

Dobu čerpání přestávky (případně částí přestávky) určuje
zaměstnavatel.

Zaměstnanec s kratším úvazkem za některých okolností
nemusí přestávku čerpat.

Např. v případě 5hodinového úvazku a přestávky po 6 hodinách práce.
Pokud by ale zaměstnavatel určil přestávku po 4,5 hodinách práce, musel
by ji čerpat i zaměstnanec s kratším úvazkem.

Přestávka se nezapočítává do pracovní doby.
Výjimkou je situace, kdy zaměstnanec nemůže v době přestávky opustit pracoviště. V takovém případě mu zaměstnavatel musí umožnit se najíst
na pracovišti a přestávka se započte do pracovní doby (bude placená).

Zaměstnavatel může zaměstnancům poskytnout více přestávek.

Další odpovědi
Edison

Čéče… že zroivna Ty si tohle nenajdeš: https://www.pod­nikatel.cz/za­kony/zakon-c-262-2006-sb-zakonik-prace/f3053820/

Zkrácený úvazek viz odst. 3) Přestávky v práci na jídlo a oddech se neposkytují na začátku a konci pracovní doby.

Zdroj: https://www.pod­nikatel.cz/za­kony/zakon-c-262-2006-sb-zakonik-prace/f3053820/

nyjono

Asi jak kde.
Jedna věc je zákoník práce a druhá je potřeba úkonů a ochota zaměstnance.
Vím, že známí chodí do práce, priority jsou různé, podle denních objednávek a vím, že všichni svačí po prvních rozvozech, které spěchají.