redy

Platí ještě heslo: já jsem horník, kdo je víc?

Táta od kamarádky se učil na horníka, tu práci měl rád.
Dneska dělá úplně něco jinýho, ale vzpomíná.
Je opravdu na co vzpomínat?
Když hornictví je v úpadku, nebo není?
Děkuju
(nevím kam s tím:-)

Nejlepší odpověď
uccello

Klidně by to mohlo platit i dnes. Můj táta dělal 20 let na šachtě v rubání a musím říct, že ty peníze jsou opravdu vydřené. K těm lidem mám velký respekt a na tátu jsem pyšný, že těžce makal, abychom se měli dobře. Dnes těžba upadá, doba pokročila, ale to nemění nic na faktu, že horníci pro nás odvedli velký kus práce a měli bychom být vděčni a ne jim nadávat. V takových podmínkách, v jakých denně pracovali by vydržel málokdo.

Další odpovědi
da ny

Je to velká dřina, hlavně v hlubinných dolech.
Mnoho horníků zaplatiilo daň vlastním zdravím a mnohdy i životem (závaly).
Nebezpečná práce,…
Toto řčení vystihuje dřívější časy.
Tato náročná práce byla v jisté době „nadstandardně“ finančně ohodnocena, oproti jiným dělnickým profesím. V 50. a 60. letech měli horníci vyšší výdělky než lékaři.
Celá republika byla závislá na uhlí (elektrárny, vytápění), podniky, nemocnice, školy i domácnosti.
Síla horníků byla velká, jejich nespokojenost nebezpečná…
Hornická města byla dobře zásobena zbožím (potraviny, oděvy, nábytek, elektrospotřebiče aj.). Díky vysokým platům zde byla vysoká koupěschopnost ;).
Zejména ostravsko bylo „silné“, pokud by od nespokojených horníků hrozila stávka, byla by iochromena celá republika. Horníci, vědomi si své důležitosti a síly se uměli a nebáli „ozvat.“.
Dnes je hornictví v „úpadku“, sláva a síla řemesla pohasíná…
Jsou využívány a preferovány jiné zdroje energií a otopu.

gecco

Neplatí…
😉
Manuální práce – a ještě v prostředí, které je nebezpečné a zdraví škodlivé, není ceněna – nebudu polemizovat, zda je to špatně či dobře, je to prostě tak…

nyjono

Mám dojem, že dnes to je – jsem manager a kdo je víc.
Aspoň tak mnozí vystupují bez ohledu na náplň práce 😛

Kepler

Kdepak, to už je vymírající druh, šachty se pomalu zavírají. Táta byl taky havíř a skončil jako invalidní důchodce. Moc rád na tu dobu nevzpomíná. Asi tak.

Drap

Bohužel, dnes už to neplatí. Takovou vážnost a prestiž jakou horníci měli, už zřejmě nikdy mít nebudou.

Kelt

Pro každou dobu patří jiné priority. Jednou je elitou národa horník, jindy student, učitel. Propaganda se snaží dávat některé jedince z kultury do VIP, srovnávají se nejbohatší lidé. Vzpomínám si, jak se dělaly nábory na ZŠ pro budoucí horníky.
Jednu dobu jsou učební obory, pak se to ruší atd.

Šidlo

v informačnej dobe? s jadrovou energiou (btw, koľko životov naraz má na starosti riaditeľ jednej jadrovej elektrárne?)?

skutočne hrdý človek sa takto nemusí biť do hrude – jeden náš prednášajúci na VŠ bol pôvodne banský technik (úplne vážne, mal na to aj diplom) a ten nám o baniach rozprával často, ale úplne inak.......

v zdravej spoločnosti je každá čestná práca cenená a nemusí sa zdôrazňovať heslami na nástenkách