Hulka

Plánujeme pořídit kosu na sečení cca 1 ha, spíš vyšší tráva, louka. Jakou byste doporučili?

Doplňuji:
Upřesním – ruční kosu. Sekat budeme ne úplně celý pozemek, je tu dost stromů, apod. Celkově tedy tak větší polovinu asi 2× ročně a asi tak třetinu přibližně 1× měsíčně.

Nejlepší odpověď
Drap

Ruční ? Motorovou ? Nebo za traktor ?

Další odpovědi
dudu

Pokud míníte jednou kosou posekat 10000 m2 vysoké trávy, tak vás potěš Bůh. Vyberte si kvalitní kosu, nejlépe ze švédské oceli přizpůsobenou délkou vaší postavě a tomu zda jste levák, či pravák.
Otec kosu při nákupu vybírával podle odezvy na poklep, její váhy a také zda-li se na ní ve slinách otáčí krátký kousek slámy /je patřičně magnetická/. Velmi důležité je správné vykutí kosy. Chce to kus umu a praxí získaný fortel. Kosit je nejlépe za rosy hodně brzy ráno.

novaky

vydal jsi se nelehkou cestou, na druhou stranu v jednoduchosti je krása a kosa funguje vždy.
Odpovím jen na část otázky „doporučení jakou kosu“
Kosa nemůže být z uštěchtilých materiálů. Je to výrobek kovaný za studena, uhlíkatá korosivní měkká ocel. Proč to: kováním za tepla by byla nepružná, masivní, těžká. Co nejhorší ocel má důvod: Měkost, poddajnost při broušení. Jsem spokojen s nějakým typem, tak si jich koupím vícero a uskladním je na půdě, kde kosa může zrezivět, ale neprorezivět. Rez jí ubírá na hmotě, ale prorezivění ji zničí.
Před kosením ji samozřejmě musíš naklepat. Kosu rovnou z krámu můžeš brousit karborundem, ale rychle ubívá. Rezavou vyladěnou kosu si chceš šetřit, tak ji brousíš jemným kamenem. Teď jsi leta pracoval na svělým nástroji. Ohneš ji, nenatáhneš ji zpět – za to může kování za studena. Proreziví – nebude dobrá. Budeš brousit karborundem – brousí dobře, ale kosa je hned pryč.
Je to nástroj a když si ho vyladíš, bude to lehčí práce, ale pořád makačka. To se nemění. Kosit za rosy…jasně kdy jindy.
Doufám, že jsem tě nevylekal. Je to těžší cesta, ale je to i fortel.
Dnes se za umění pokládá i to když tu benzínovou mrchu na jaře vůbec nahodím.
Běhat s kanystrem a otravovat automechanika umí každej

anonym

Na ´hektar´ vysoké trávy bych si pořídil bubnovou sekačku – http://www.va­ri.cz/katalog/bub­nove-sekacky/jednou­celove-a-multifunkcni/cc:384/ , případně ve variantě, kdy se i svezu – http://www.va­ri.cz/katalog/bub­nove-sekacky/sestavy/bdr-1200-av-650/cp:426/

Dochy

Bacha abys nepřecenil síly. cca 1/3–1/2ha naši sekali tak v 6 lidech celé dopoledne. Dědovi trvalo tak dvě odpoledne aby všechny kosy naklepal.
Tráva byla převážně jemná, neklepal kosu tak jak někteří že za 10 minut projedou kladívkem ostří, ale ostří vytahoval tak, že když se pod ním přejelo nehtem, tak uhlo. Tento způsob ale není vhodný na tvrdou trávu a nerovnou louku s náletama nebo kamením, ostří se pak rychle zničí…

velikost je třeba vybrat podle sekáče, kosiště podle postavy, velikost kosy podle zkušeností a síly (začatečníci dostávali tak 60cm, 80 bylo pro zkušené). U nás preferovali kosy z rakouska, ale to bylo před 30 lety. Také doporučovali zkoušet magnetkou. Materiál by měl být částečně magnetický, ale ne úplně měký (magnetka by se měla přichytit, ale ne příliš silně).

anonym

S některými názory souhlasím, jsem starší pán a celý život seču kosou.Akorát vždycky záleží na fortelnosti a umu sekáče (což znamená, jak se umí ke kose postavit a s jakou kosou se mu seče nejlépe).
Mně vyhovovaly kosy délky 60 – 70 cm.Ještě starší sekáči než jsem já, sekali kosama délky 80 – 90 cm.
Všechno chce zkusit a pak si vybrat tím, s čím se nejlépe pracuje.

lota

Škoda, chvilku jsem myslela, ze jde o klasickou kosu… To by pak záleželo hlavně na dispozicích sekáče.

Mc Merkurion

…ovce nebo kozy,a sušit jen menší část,1ha síct,boha jeho…
Doplňuji:
ruční?
tak to si to užij…

redy

Křovinořez nebo jak se to menuje 🙂

rigormortis

A jak často by jste chtěli sekat? Chcete seno?
Pořiďte si ne kosu, ale sekačku, hektar je příliš velká plocha na jakoukoli kosu, jak motorovou tak ruční.

Dochy

Ke křovinořezům strunovkám apod: Nějak mám pocit (možná se mýlím) že na alespoň trochu rovnou louku tyhle nástroje nejsou. Zkušený sekáč s klasickou kosou bude mít téměř stejný výkon bez hluku smradu a peněz za benzín. Pouze ten se strunovkou nemusí vstávat ve 4 ráno a víceméně nemá ani smysl vstávat před polednem, což pro některé může být výrazná výhoda 😉

anonym

Máš pravdu – „zkušený sekáč“ s kvalitní kosou bude mít dokonce vyšší výkon, než s motorovou – navíc kosa stébla trávy položí jedním směrem (je pak snazší další ´zpracování´), strunovka nebo křoviňák je rozháže (a pravděpodobně i zčásti ´nadrtí´).
😉